Dzisiaj przeczytałem na pasku Faktów TVN, że spełnienie próśb pielęgniarek grozi zamknięciem szpitala. W taki razie niech problem ten na siebie weźmie w 100% Ministerstwo Zdrowia, a nie Dyrektor CZD. Jest to szpital publiczny, który od lat prowadzi bardzo odpowiedzialną politykę finansową - zaapelował dziś rano prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Reklama

Pielęgniarki nie tylko zauważają, że ich zarobki są niskie, ale zwracają też uwagę na fakt, iż białego personelu jest zbyt mało. Jak powiedziała w rozmowie w tvnwarszawa.pl Magdalena Nasiłowska - przewodnicząca związku zawodowego pielęgniarek i położnych przy CZD, póki co nie ma kompromisu. - Propozycje, które składała pani dyrektor przed kamerami nie były propozycjami, które słyszeliśmy w sali konferencyjnej. Te propozycje były zupełnie inne - dużo gorsze i dużo mniej korzystne dla pielęgniarek - powiedziała Nasiłowska. I dodaje, że - "braki personalne próbuje się zastąpić opiekunami".

Jerzy Owsiak wraz z żoną - Lidią Niedźwiedzką-Owsiak wspierają protestujących: - Drogie Panie, a także Panowie pielęgniarze. Całym sercem wspieram Wasz protest, jako słuszny, należący się i być może przełamujący totalną od lat obojętność w stosunku do Waszego zawodu ze strony tych, którzy dysponują naszymi podatkowymi pieniędzmi. Ten proces bagatelizowania Waszych problemów i związane z tym zaniżanie wszelkich norm naszego bezpieczeństwa widać od wielu, wielu lat. Przypominam strajki okupacyjne w Ministerstwie Zdrowia, strajki pod Urzędem Rady Ministrów, gdzie po raz pierwszy w stosunku do Was protestujących zastosowane magiczne wyłączenie łączności telefonicznej (przypomnijcie sobie, kto to zrobił).

Owsiak przypomniał, że Fundacja Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wielokrotnie wspierała sprzętowo Centrum Zdrowia Dziecka: - Przez 24 lata Fundacja WOŚP zakupiła dla CZD sprzęt o wartości 40 067 603, 69 zł. Za dosłownie kilka tygodni zostanie otwarty nowy, zakupiony przez Fundację za blisko 6 milionów zł, rezonans magnetyczny. Poprzedni, również zakupiony przez nas, padł po 15 latach pracy!Czyli można by powiedzieć, że teraz TO MY UPOMINAMY SIĘ O TE PIENIĄDZE, których nie trzeba było wydawać z budżetu państwa. Kupowaliśmy tylko i wyłącznie sprzęt niezbędny do normalnego funkcjonowania szpitala. Mamy prawo teraz liczyć, że to Państwo Polskie stanie na wysokości zadania i rozwiąże palący problem pielęgniarek z CZD".

Strajk pielęgniarek w CZD trwa już 4 dzień, dyrekcja zapewnia, że wszyscy pacjenci mają zapewnioną profesjonalną opiekę, a życie i zdrowie pacjentów w żaden sposób nie zostanie narażone.