Prawomocny wyrok zapadł w czwartek we Wrocławiu. Piotr W. znany jako bloger Matka Kurka, został uznany winnym naruszenia dóbr osobistych Jerzego Owsiaka poprzez zarzucanie mu oszustwa i nieprawidłowego wykorzystywania darów przekazanych na rzecz Fundacji WOŚP. - Sąd nakazał blogerowi usunięcie oszczerczych publikacji, opublikowanie na swojej stronie przeprosin, wypłacenie finansowego zadośćuczynienia w kwocie 10 tys. PLN, oraz zwrot kosztów postępowania sądowego. W sumie koszt kłamstw na temat Jurka Owsiaka będzie dla blogera wynosił około 20 tys. PLN – informuje biuro prasowe fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Reklama

W uzasadnieniu wyroku padło także, iż "zakres naruszenia dóbr osobistych w tym przypadku był poważny. Jerzy Owsiak jest osoba publiczną i powszechnie wiadomo, że prowadzi on fundację. Stawianie mu zarzutów niewłaściwego gospodarowania mieniem fundacji dyskredytuje go w oczach opinii publicznej. Stopień winy Piotra W. był wysoki, gdyż nie sprawdził on przed publikacją prawdziwości opisanych przez siebie zdarzeń".

- To doskonały wyrok, nie tylko z punktu widzenia Jurka Owsiaka, który był bez podstaw obrażany i oskarżany o wymyślone historie, ale w ogóle dla poziomu internetowej dyskusji w Polsce. Sąd pokazał, że wolność słowa ma swoje granice i jeśli ktoś publicznie kłamie po to, aby zaszkodzić, aby podważyć zaufanie, a na końcu po prostu z nienawiści – to prędzej czy później poczuje tego konsekwencje. Bo tak nie można, bo chroni nas przed tym prawo i trzeba ponieść karę – podsumował Jerzy Owsiak, prezes Zarządu WOŚP.