- 25 lipca 2017 roku Minister Mariusz Kamiński skierował do Ministra Spraw Zagranicznych pismo z wnioskiem o skontrolowanie działalności Fundacji Otwarty Dialog - poinformował PAP Żaryn. O wniosku ministra Kamińskiego jako pierwszy poinformował portal wpolityce.pl.

Reklama

- Ostatnie działania Fundacji oraz Bartosza Kramka, zasiadającego w jej władzach, budzą wątpliwości dotyczące naruszania statutu Fundacji, a nawet polskiego prawa - uzasadnił wniosek do MSZ.

Kamiński napisał w tej sprawie do Witolda Waszczykowskiego, ponieważ to MSZ sprawuje ustawowy nadzór nad Fundacją.

W liście do min. Waszczykowskiego minister koordynator prosi o "podjęcie działań kontrolnych, a także informacje, czy Fundacja Otwarty Dialog korzysta z wsparcia finansowego MSZ lub innych instytucji publicznych" - podał Żaryn.

Reklama

Rzecznik zaznaczył, że wystąpienie do MSZ ma "bezpośredni związek z ostatnimi działaniami Bartosza Kramka, który jest autorem skandalicznego wpisu nawołującego do przewrotu w Polsce".

- Tekst Pana Kramka został powielony przez Fundację, co rodzi podejrzenie, że działania Fundacji wykraczają poza statutowe zapisy - uzasadnił.

O sprawie działalności o Fundacji Otwarty Dialog informowały m.in. telewizyjne "Wiadomości", które podały, że Bartosz Kramek z Fundacji Otwarty Dialog jest autorem instrukcji "Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!". Pojawiła się ona w internecie i zawierała informacje co robić, aby obalić polski rząd.

W materiale "Wiadomości" podkreślono, że Bartosz Kramek jest członkiem rady Fundacji Otwarty Dialog. Podano też, że w radzie jest mec. Jacek Świeca, biznesowo powiązany z gen. Markiem Dukaczewskim, byłym szefem WSI i prezesem Stowarzyszenia "Sowa", które zrzesza byłych oficerów WSI. Z kolei prezesem Fundacji Otwarty Dialog jest Lyudmyla Kozlowska, prywatnie żona Kramka - poinformowały "Wiadomości".

Reklama

MSZ reaguje

Resort spraw zagranicznych opublikował wieczorem komunikat w tej sprawie:

MSZ zwróciło się do Fundacji „The Open Dialog Foundation” o niezwłoczne nadesłanie wszystkich uchwał fundacji przyjętych w latach 2013-2017 oraz o szereg wyjaśnień.

W piśmie skierowanym do prezes zarządu Fundacji „The Open Dialog Foundation” Lyudmyly Kozlovskiej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych – realizując obowiązek nadzoru nad fundacją – zwróciło się przede wszystkim o niezwłoczne przesłanie wszystkich uchwał zarządu fundacji przyjętych od 2013 r. do dziś.

Ponadto MSZ zwróciło się o wyjaśnienie, dlaczego na oficjalnym profilu fundacji na Facebook umieszczane są informacje nawołujące do nielegalnych działań, takich jak zachęcanie do niewywiązywania się z obowiązku uiszczania podatków. Ministerstwo zwróciło się też o wyjaśnienie przyczyn publikacji przez przedstawicieli fundacji w mediach społecznościowych treści będących personalnymi atakami wymierzonymi w konkretne osoby.