Dodał, że wśród 21 podejrzanych jest 6 adwokatów, 4 urzędników - w tym urzędnicy m.st. Warszawy oraz 3 biegłych.

- Jeśli chodzi o śledztwa dotyczące reprywatyzacji warszawskiej, to jest obecnie 81 śledztw prowadzonych w prokuraturze regionalnej w Warszawie, 35 śledztw w prokuraturze regionalnej we Wrocławiu - powiedział Święczkowski. Jak dodał, w śledztwach wrocławskich podejrzanych jest łącznie 21 osób, z czego 11 jest tymczasowo aresztowanych.

1 mld zł zabezpieczeń

Reklama

Łącznie prokuratury regionalne i okręgowe prowadzą obecnie 4 tys. dużych postępowań gospodarczych - poinformował w czwartek prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. Wysokość zabezpieczeń majątkowych to kwota 1 mld złotych - dodał.

- Jeżeli chodzi o sprawy gospodarcze, prowadzone w pionie do zwalczania przestępczości finansowo-gospodarczej i księgowej, łącznie w tej chwili w prokuraturach regionalnych i okręgowych jest prowadzone ponad 4 tysiące dużych postępowań gospodarczych - powiedział Święczkowski.

Dodał, że wysokość zabezpieczeń majątkowych - według danych Komendy Głównej Policji - to kwota 1 mld złotych. - Nowa instytucja, czyli tzw. konfiskata rozszerzona, na dziś została zastosowana w ponad 100 przypadkach i łącznie kwota tej konfiskaty dotyczy już sumy ponad 100 milionów złotych - podał szef Prokuratury Krajowej.

Reklama

Przypomniał, że w środę, na polecenie prokuratury regionalnej w Katowicach, zatrzymano 3 osoby. - W tej sprawie kwota wyłudzeń podatku VAT sięga 110 milionów złotych - poinformował Święczkowski. Według niego w postępowaniu tym udało się już zabezpieczyć ponad 2 mln złotych na poczet przyszłych kar lub grzywien. - W moim przekonaniu jest to bardzo ciekawa, ważna sprawa - jedna z wielu, które na co dzień prokuratorzy realizują współpracując z CBA, czy CBŚP pionem ekonomicznym - zaznaczył szef PK.

Odniósł się też postępowania prowadzonego przez prokuraturę regionalną w Lublinie we współpracy z CBŚP. - Dotyczy wyłudzeń ponad 12 milionów złotych kredytów z banku PKO w Przysusze - m.in. wczoraj został zatrzymany były dyrektor banku - powiedział Święczkowski