Nutramigenem karmi się noworodki, które nie mogą pić mleka matki i cierpią na alergię na białko. We wrześniu Narodowy Instytut Leków zbadał jedną z partii gotowego do sprzedaży preparatu. Okazało się, że seria Nutramigenu nr S 701320 nie odpowiadała rygorystycznym normom jakości. Zawierała bowiem - jak można przeczytać w raporcie kontrolnym - "liczne zanieczyszczenia w postaci brunatnych i czarnych cząstek oraz pojedynczych włókien".

Reklama

"Ta seria Nutramigenu została wyprodukowana w naszej fabryce w Holandii. Partia produktu to standardowo kilkadziesiąt tysięcy puszek. Nie wiemy, ile z nich zostało sprzedanych. Z protokołu GIF dowiedzieliśmy się o wykryciu w Nutramigenie zanieczyszczeń, nie wiemy jednak, jakiego były rodzaju i skąd się wzięły" - mówi Elżbieta Zawiślak, rzecznik koncernu Mead Johnson Nutritionals Bristol-Myers Squibb Sp. z o.o. z Warszawy.

Co było w leku? "Fragmenty owadów i inne zanieczyszczenia organiczne" - ujawnił DZIENNIKOWI Paweł Trzciński, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. "GIF zakazał sprzedaży podejrzanej serii Nutramigenu w puszkach po 425 g" - dodaje. GIF nie wszczął jednak alarmu na szeroką skalę, zamieścił tylko informację o zanieczyszczonym mleku na swojej stronie internetowej. Informacja o wycofaniu feralnej partii z obrotu nadeszła dopiero dziś.

Doc. dr hab. Anna Dobrzańska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, szefowa Kliniki Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka Centrum Zdrowia Dziecka jest oburzona. "Taka wiadomość powinna dotrzeć natychmiast do wszystkich zainteresowanych - rodziców, lekarzy i aptek. Na moje biurko nie trafiła żadna informacja o wycofaniu z obrotu partii Nutramigenu. Powinniśmy ją dostać, bo przecież podajemy w CZD ten lek dzieciom, a ja jestem konsultantem krajowym" - mówi.

Jak się dowiedzieliśmy, hurtownia farmaceutyczna, która rozprowadza Nutramigen, powiadomiła apteki o partii preparatu, który został wycofany z obrotu. Producent preparatu przeprowadza teraz swoje wewnętrzne śledztwo, które ma wyjaśnić, jak doszło do zanieczyszczenia. Rodzice, którzy podają swoim dzieciom Nutramigen, powinni sprawdzić numer serii na opakowaniu i jeśli jest to seria S 701320, oddać lek do apteki.