Spożycie kokainy w Europie wciąż rośnie - twierdzą autorzy raportu opracowanego przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii w Lizbonie. Przynajmniej raz w życiu zażyło ją 4 procent dorosłych Europejczyków. W Polsce - prawie 1 procent.

W ostatnim roku zażywało ją 4,5 miliona dorosłych Europejczyków (dla porównania w ubiegłym roku - 3,5 mln), przy czym tylko w ciągu ostatniego miesiąca - dwa miliony osób.

Stosunkowo niewielką popularność kokainy w Polsce tłumaczy m.in. cena - w przeliczeniu 45 euro za gram. Co drogie dla Polaków, niekoniecznie jest drogie dla pozostałych członków UE - tam gram narkotyku kosztuje nawet ponad 100 euro. Względnie niskiej cenie towarzyszy najwyższa w Europie jakość - eksperci szacują czystość polskiej kokainy na 77 procent, a w innych krajach bywa, że nie przekracza ona 27.

W Polsce tanie jest również eckstasy (ok. 2,5 euro za tabletkę, cena w innych krajach dochodzi do 12,5 euro) i amfetamina - ok. 8,7 euro za gram (w Europie od 7 do 37 euro). Cena marihuany - ok. 6,2 euro za gram - jest średnia: w Europie wynosi od 2 do 14,3 euro.

Najpopularniejszym narkotykiem, bez względu na cenę, i w Polsce, i w innych krajach Europy, pozostaje marihuana. Przynajmniej raz w życiu próbowało jej 14,7 procent Polaków w wieku 15-34 lata, przy czym 18 procent nastolatków w wieku 15-16 lat. W ciągu ostatniego roku przynajmniej raz marihuanę zapaliło 6,3 proc. młodych Polaków w wieku 15-34 lata.