Najlepsza jakość powietrza jest w niedzielę w Słupsku (pomorskie), Elblągu (warmińsko-mazurskie), Koszalinie, Szczecinku, Połczynie-Zdroju, Widuchowej (zachodniopomorskie), Sulęcinie (Lubuskie), Pile (wielkopolskie), Trzebini (Małopolskie), Ustroniu (śląskie) oraz Krośnie (podkarpackie). Informacje o jakości powietrza są dostępne na stronie internetowej Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Reklama

W niedzielę rano (pomiary dotyczą godzin od 7 do 8) najgorszą jakość powietrza odnotowano w ponad 20 miastach Polski. Bardzo zła jakość powietrza jest w Radomiu i podwarszawskim Legionowie. W miastach tych przekroczone zostały dopuszczalne normy m.in. pyłów PM 10 i PM 2,5.

Jako złą jakość powietrza GIOS określił w Warszawie, podwarszawskim Otwocku i Siedlcach (mazowieckie), Radomsku (łódzkie), Grudziądzu i Włocławku (kujawsko-pomorskie), Starachowicach i Nowinach (świętokrzyskie), Częstochowie, Raciborzu i Goczałkowicach-Zdroju (śląskie), Krakowie i Tarnowie (małopolskie), Kaliszu (wielkopolskie), a także Rzeszowie i Dębicy (podkarpackie). W tych miastach też na ogół przekroczona zostały dopuszczalne normy pyłów PM 10 i PM 2,5. Ogółem, jeśli chodzi o regiony, najwięcej ostrzeżeń dotyczy Mazowsza oraz województw świętokrzyskiego, śląskiego i Małopolski.

Dobra lub bardzo dobra jakość powietrza jest na północy Polski, m.in. w Trójmieście (pomorskie), w Warmińsko-mazurskiem (m.in. w Olsztynie i Ostródzie) oraz na południowych krańcach Polski (m.in. w Polańczyku na Podkarpaciu, Krynicy-Zdroju, Zakopanem, Rabce Zdroju i Suchej Beskidzkiej w Małopolsce, Żywcu i Bielsku-Białej na Śląsku a także w Prudniku i Nysie na Opolszczyźnie). Dobra jest jakość powietrza w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie), w Kielcach (świętokrzyskie), w Poznaniu (wielkopolskie) i w Szczecinie (zachodniopomorskie).

Bardzo zła jakość powietrza - jak podaje na swej stronie GIOS - oznacza negatywny wpływ na zdrowie. "Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum" - czytamy na stronach Inspektoratu. GIOS odradza wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz. Jak ostrzega, długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

Zła jakość powietrza to ryzyko dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci, które powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu - szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.