Londyn
Zabawa. Większość miejsc w restauracjach i pubach jest zarezerwowana. Trzeba się nastawić na noc pod gołym niebem. Sylwestrowa atrakcja to wielki pokaz fajerwerków nad London Eye, wielkim kołem widokowym na południowym nabrzeżu Tamizy. Pierwsze ognie strzelają w niebo chwilę po tym, jak stojący nieopodal Big Ben wybije północ. Pokaz jest widoczny niemal z każdego punktu centrum miasta, a do tego transmitowany na telebimach i w BBC. Warto go też obejrzeć z któregoś ze statków kursujących o północy po Tamizie. W Londynie warto też zostać na Nowy Rok. 1 stycznia odbywa się tam noworoczna parada, bierze w niej udział 10 tys. muzyków, tancerzy, akrobatów i klaunów.

Dojazd. Najlepiej samolotem. Loty z większości polskich miast oferują jeszcze tani przewoźnicy, np. Ryanair. Bilet w obie strony z Łodzi do Londynu (wylot 30 grudnia, powrót 1 stycznia) kosztuje 772 zł.

Nocleg. Np. dwuosobowy pokój w Comfort Hotel, adres: Shepiston Lane, przedmieścia Londynu, 2 mile od lotniska Heathrow, cena: 90 funtów.

Paryż
Zabawa. Na Polach Elizejskich, przy Łuku Tryumfalnym i przy wieży Eiffla zawsze zbierają się tysiące turystów z szampanami i winem na tradycyjnej już zabawie. - Ludzie spotykają się na placach, życzą sobie szczęśliwości w nowym roku - opowiada Małgorzata Oleszkiewicz z Francuskiego Ośrodka Promocji Turystycznej w Warszawie. Atrakcją są świetliste choinki zaprojektowane przez kreatorów mody, które zdobią całe miasto.

Dojazd. Samolotem m.in. z Krakowa, Warszawy, Poznania i Katowic. Bilet w obie strony z Katowic i Krakowa do Paryża (wylot 29 grudnia, powrót 1 stycznia) kosztuje 654 zł. Biura podróży oferują kilkudniowe wycieczki z zabawą sylwestrową w programie. Pięciodniowy pobyt (wylot 29 grudnia) z kolacją sylwestrową w restauracji koło Pól Elizejskich i zwiedzaniem miasta to wydatek ok. 2 tys. zł.

Nocleg. Np. hotel Villa Glamour przy Rue De La Pompe 85, za 200 euro za dwie doby w pokoju dwuosobowym.

Wiedeń
Zabawa. Tradycyjnie jak co roku wiedeńska starówka zamieni się w wielką salę balową. Kręte uliczki i zaułki będą szlakiem sylwestrowym, który przemierza się wchodząc w rewiry różnych rodzajów muzyki: od clubbingu i muzyki dyskotekowej do świata arii operowych. Na ulicach stoją stragany gastronomiczne z potrawami z całego świata. Największa atrakcja będzie miała miejsce tuż po północy. Gdy z wieży katedry św. Szczepana zabrzmi dzwon, wiedeńczycy popłyną w rytmie walca. - To niesamowite przeżycie wirować w takt walca wiedeńskiego na starówce, w towarzystwie kilku tysięcy osób - wspomina sylwestra w Wiedniu pan Jarosław, łodzianin. - Wiedeński sylwester mnie oczarował, zupełnie nie przypomina imprez organizowanych w naszych miastach. Zabawa ma swój urok, klimat. Wiedeńczycy umiejętnie wykorzystali charakter swojego miasta i organizują naprawdę wyjątkowe bale.

Dojazd. Samolotem z Okęcia liniami Austrian Airlines. Bilet z Warszawy w obie strony (wylot 30 grudnia, powrót 1 stycznia) kosztuje 1372 zł. Biura podróży, np. Vivaldi Travel, organizują wycieczki autokarowe połączone ze zwiedzaniem. Pięciodniowa wycieczka autokarem to koszt od 379 zł. Można też wyjechać 30 grudnia i wrócić w Nowy Rok - za 159 zł. Do stolicy Austrii można też podróżować pociągami Intercity.

Nocleg. Np. czterogwiazdkowy hotel Bella Vienna Apartment, przy Gumpendorferstrasse 65 za 360 euro za dwie doby w pokoju dwuosobowym.

Amsterdam
Zabawa. Głównym miejscem świętowania sylwestra w Amsterdamie jest plac Dam przy pałacu królewskim. Po raz pierwszy w tym roku będzie tam ustawiony ogromny monitor, na którym od godz. 23 będą emitowane najpiękniejsze i najciekawsze sceny z odchodzącego roku. O godz. 24 wszystkie światła wygasają i z dachu pałacu rozpoczyna się kilkunastominutowy pokaz sztucznych ogni. - Niestety nie ma jednak występów muzycznych na żywo - opowiada Alina Machalska od kilkunastu lat mieszkająca w Amsterdamie. - Puby, bary i kawiarenki w okolicach placu w większości są zarezerwowane na imprezy, ale jedną, dwie osoby właściciel zawsze jeszcze wciśnie. Wstęp w sylwestra do pubu kosztuje od około 40 euro od osoby. Drugim miejscem, gdzie zbierają się tłumy na sylwestrową zabawę, jest Rembrantplein z pomnikiem słynnego malarza pośrodku. W pubach i coffeshopach zlokalizowanych wokół odbywają się mniej lub bardziej oficjalne imprezy, na niektóre wstęp jest wolny. Tłumy mieszkańców i turystów ubranych w świecące, mrugające, dziwaczne przebrania ciągną tam wąskimi uliczkami Amsterdamu już od godzin popołudniowych. Wszyscy Holendrzy żegnają stary rok zajadając się rodzynkami sprzedawanymi w kramach na każdym rogu ulicy i popijając Heinekena.

Doajzd. Najprościej przylecieć do Amsterdamu samolotem. Stałe połączenia utrzymują z Warszawą PLL Lot i KLM. Linie SkyEurope latają zaś na trasie Kraków - Amsterdam - Kraków. Bilety kosztują ok. 570 zł. Aby do Amsterdamu dojechać pociągiem, najlepiej dostać się do Berlina, skąd jest kilka szybkich połączeń z Amsterdamem dziennie. Z Warszawy do Amsterdamu odjeżdżają także autobusy Eurolines oraz Orbisu. Autobus jedzie ok. 18 godzin.

Nocleg. Np. Hotel de Paris, ul. Marnixstraat 372, za pokój dwuosobowy od 29 grudnia do 2 stycznia zapłacimy 490 euro.

Rzym
Zabawa. Rzymianie i turyści witają zawsze nowy rok na jednym z głównych placów miasta. Maria Kolasińska z Comfort Club, organizującego sylwestra w Wiecznym Mieście, opowiada: - W poprzednich latach na koncercie na Piazza del Popolo, który pomieści nawet pół miliona ludzi, bawiły się tłumy. W ubiegłym roku władze miasta podjęły decyzję, by sylwestrową zabawę przenieść do dzielnicy Cinecitta. Jednak młodzi Rzymianie przyzwyczajeni do zabawy na Piaza del Popolo i tak zgromadzili się na swoim ulubionym placu. Pewne podobnie będzie i w tym roku.

Spora część restauracyjek i kawiarni jest tej nocy otwarta. Choć w niektórych trudno o miejsce bez wcześniejszej rezerwacji, to jest też sporo pubów, do których można wejść z ulicy i gdzie spontanicznie nawiązuje się zabawa. Średnia cena uroczystej kolacji w przeciętnej restauracji w Rzymie to ok. 60 - 80 euro od osoby. Rzymianie i turyści na wspólnej zabawie pod chmurką zbierają się także na bardziej kameralnym Piazza San Silvestro (Świętego Sylwestra) oraz Piazza Augusto Imperatore.

Nowy Rok w Rzymie też ma swoje atrakcje. Rozpoczyna się tradycyjnym skokiem do Tybru. Zawsze koło południa 1 stycznia grupa śmiałków oddaje skok do zimnej rzeki z mostu Cavoura.

Dojazd. Są jeszcze bilety na samolot Centralwings Kraków - Rzym. Cena ok. 1 tys. zł. Krakowskie biuro podróży Comfort Club ma jeszcze miejsca na 4-dniowy wyjazd z zabawą za 2 tys. 295 zł.

Nocleg. Np. w Waldorff B&H Hotels, ul. Via Andrea Alciato 14 - 16, pokój dwuosobowy od 29 grudnia do 2 stycznia za 645 euro.

Praga
Zabawa. Główne miejsca, w których prażanie i turyści będą obchodzić sylwestra to rynek starego miasta, plac Wacława, most Karola. Na kilku ustawionych na ulicach estradach będą koncerty. Zmarznięci mogą ogrzać się swarzakiem, czyli grzanym winem. Stragany z nim będą ustawione w pobliżu miejsc zabawy. Zabawa na świeżym powietrzu jest za darmo. Za wejście na dyskotekę sylwestrową trzeba jednak zapłacić od 800 koron. - W mieście popularne jest także spędzanie Nowego Roku na statkach pływających po Wełtawie - mówi Bożena Bittner od kilku lat mieszkająca nad Wełtawą. Za taką przyjemność trzeba zapłacić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy koron. Sporo młodych prażan wychodzi na wzgórze Petrin, gdzie zwykle nawiązują się spontaniczne imprezy pod gołym niebem. Stąd też bardzo dobrze widać pokaz ogni sztucznych. W Pradze bawią się głównie turyści, Czesi na sylwestra wyjeżdżają zwykle w góry.

Dojazd. W biurach podróży nie brakuje ofert wyjazdów sylwestrowych do Pragi, jest więc jeszcze w czym wybierać. Ceny 3-dniowego pobytu nad Wełtawą zaczynają się już od 350 zł.

Nocleg. Np. Hotel Troja, ul. Trojska 1, dwuosobowy pokój od 29 grudnia do 2 stycznia kosztuje 500 zł.

Berlin
Zabawa. Tradycyjna zabawa przy Bramie Branderburskiej to jedna z największych w Europie imprez sylwestrowych na świeżym powietrzu. Tak jak w latach ubiegłych na trasie od Bramy Brandenburskiej do słynnej Siegessaeule (Statua Zwycięstwa) odbywać się będą liczne koncerty i występy znanych artystów i didżejów. Będą gwiazdy rocka, popu, m.in. Groove Coverage, Lemon Ice czy Monrose. Do tego wizualizacje, pokazy laserów, a o północy pokazy sztucznych ogni. Władze miasta szacują, że do Berlina zjedzie na zabawę sylwestrową około miliona balowiczów. Transmisję z zabawy przeprowadzi 350 światowych stacji telewizyjnych.

Dojazd. Bilet na samolot w obie strony z Warszawy do Berlina (wylot 30 grudnia, powrót 1 stycznia) kosztuje 1492 zł. Biura podróży mają jeszcze miejsca na wycieczki autokarowe. Koszt od 159 zł. Wyjazdy m.in. z Katowic, Gliwic, Łodzi, Sieradza, Kalisza. Do Berlina można też dojechać pociągami Intercity.

Nocleg. Nocleg w trzygwiazdkowym hotelu Comfort Hotel Bernau, przy Zepernicker Chaussee 39 za 129 euro za dwie doby w pokoju dwuosobowym.