Pomysłów na ożywienie rzeki i jej nabrzeży pod Wawelem ostatnio nie brakuje. Ma być plaża jak nad Sekwaną w Paryżu, łodzie niczym w Wenecji, mosty dla pieszych i rowerzystów jak w Amsterdamie czy Pradze. "Od wielu lat mówiło się, że Kraków powinien się zwrócić ku rzece. I tak się w końcu dzieje. Powstaje coraz więcej projektów w okolicach Wisły i związanych z Wisłą. Interesujący jest każdy, który w sposób nowoczesny przedstawia zagospodarowanie brzegów rzeki" - mówi prof. Andrzej Wyżykowski, główny architekt miasta.

Reklama

Jednym z pomysłów na ożywienie rzeki ma być budowa kładek pieszo-rowerowych w atrakcyjnych turystycznie miejscach. Właśnie rozpoczęły się prace przy pierwszej z nich. Połączy Kazimierz z Podgórzem. W przyszłym roku oba brzegi rzeki, po stronie Ludwinowa i Kazimierza, zepnie kolejna kładka. Na planach ma ona kształt sinusoidalny. Takie rozwiązanie pozwoli podziwiać widoki z górnego pomostu umieszczonego 8 m od lustra wody. Natomiast sinusoida z drugiej strony brzegu będzie się obniżać o około 5,5 m.

Trzecia przeprawa połączy brzegi Wisły na wysokości Wawelu i Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha". Na razie rozstrzygnięto konkurs na jej wstępny projekt, który miał odpowiedzieć na pytanie, czy taka inwestycja wpisuje się w krajobraz wzgórza wawelskiego. Decyzji o terminie rozpoczęcia jej budowy jednak jeszcze nie ma.

Anetta Wigger z Amsterdamu, ucząca w Krakowie niderlandzkiego, pomysłem ożywiania Wisły jest zachwycona. "Może od razu nie będzie tak jak w moim rodzinnym mieście, ale to dobry kierunek" - mówi. "W Amsterdamie jest ponad tysiąc mostów, mostków, kładek dla pieszych i rowerzystów. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła architektury. W ich sąsiedztwie powstają kawiarenki, puby... Te miejsca po prostu tętnią życiem".

Reklama

Przeprawy przez Wisłę to nie koniec rzecznych atrakcji w Krakowie. Jeszcze latem tego roku na brzegu Wisły pomiędzy mostem Grunwaldzkim a Hotelem Forum zakończy się budowa kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego. Oprócz piaszczystej plaży będzie tam unoszący się na rzece basen, zaś na bulwarze zlokalizowane zostaną kawiarnia, restauracja, a także boiska do siatkówki, kino letnie i klub muzyczny. Inna plaża planowana jest po drugiej stronie mostu Grunwaldzkiego obok Centrum "Manggha". Jan Okoński, pełnomocnik prezydenta ds. przedsiębiorczości, dodaje, że ratusz rozmawia też z inwestorami o budowie na Wiśle pływających barek-hoteli, a także przygotowuje projekt uruchomienia tramwaju wodnego.

"Miasto musi wykorzystać to, że rzeka płynie przez jego środek. W końcu ktoś to zauważył. Wisła nie powinna także odgradzać Starego Miasta od innych dzielnic, ale spajać Kraków. Mam nadzieję, że budowa kładek i realizacja chociaż części pomysłów sprawią, że bulwary wiślane zaczną tętnić życiem" - mówi Piotr Gajewski, prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.