Krystyna Łybacka zmarła 20 kwietnia po krótkiej i ciężkiej chorobie. Uroczystości pogrzebowe b. posłanki, europosłanki i minister miały charakter państwowy. W ich trakcie odczytano listy od prezydenta Andrzeja Dudy i od marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Odznaczenie w imieniu prezydenta przekazał rodzinie zmarłej minister Andrzej Dera.

Reklama

Prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas uroczystości podkreślił, że Polska żegna "osobę niezwykle zasłużoną, doświadczoną parlamentarzystkę, aktywną postać polskiej sceny politycznej, orędowniczkę sprawiedliwego państwa".

Jestem przekonany, że działalność Krystyny Łybackiej będzie przykładem, jak można skutecznie funkcjonować w życiu publicznym, troszcząc się o dobro wspólne i pomyślność obywateli – zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że przez lata Krystyna Łybacka służyła sprawom Polski i Polaków, poświęcając szczególnie wiele uwagi zagadnieniom edukacji i wychowania.

Jej wysokie kompetencje, doświadczenie i pracowitość sprawiały, że była osobą powszechnie szanowaną, słuchaną i docenianą. W swoich działaniach z wielką troską odnosiła się do problemów dzieci, młodzieży i nauczycieli, a także seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Jako poseł i europoseł zabiegała o sprawy swojego regionu, Wielkopolski, zachowując najwyższe standardy debaty publicznej, kultury parlamentarnej i działalności politycznej – zaznaczył prezydent.

Reklama

Jak dodał, "jej osoba i dokonania pozostaną we wdzięcznej pamięci tych wszystkich, którym w ciągu swojego życia okazała życzliwość i zrozumienie, a wkład, jaki wniosła w rozwijanie struktur demokratycznego państwa, zawsze będzie zasługiwał na uznanie".

Reklama

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek napisała, że śmierć Krystyny Łybackiej "to bolesna i niepowetowana strata dla rodziny, przyjaciół i polskiego życia politycznego". Odszedł od nas wyjątkowy człowiek, mądry polityk, a przede wszystkim dobra, wspaniała kobieta, pełna energii, ciepła i pogody ducha – podkreśliła marszałek.

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk zaznaczył, że Krystyna Łybacka "żyła tak, jak żyć się powinno; była dobra i czyniła dobro"; była osobą, która "z taktem i wiarą w ludzi zawsze angażowała się w pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebowali; osobą, dla której nie było ludzi mało ważnych".

Krystyna Łybacka spoczęła w alei zasłużonych na poznańskim cmentarzu na Miłostowie. Uroczystości pogrzebowe o charakterze państwowym zakończyła ceremonia złożenia wieńców m.in. od prezydenta RP, marszałka Sejmu, przedstawicieli rządu i samorządu.

Krystyna Łybacka urodziła się 10 lutego 1946 r. w Jutrosinie (pow. rawicki, woj. wielkopolskie). Z wykształcenia była doktorem nauk matematycznych; w latach 1968 do 2014 była pracownikiem naukowo-dydaktycznym Instytutu Matematyki Politechniki Poznańskiej. W latach 1968-1991 pełniła funkcję sekretarza technicznego i naukowego Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Od 1986 do 1991 r. była prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego na Politechnice Poznańskiej. W 1991 r. Łybacka po raz pierwszy zdobyła mandat poselski, który sprawowała nieprzerwanie do 2014 r., zasiadając w Sejmie I, II i III, IV, V, VI i VII kadencji.

Była zaangażowana w prace sejmowych Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego, Komisji Obrony; Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, była też przewodniczącą Komisji Nadzwyczajnej do spraw Ratyfikacji Konkordatu, przewodniczącą Podkomisji Stałej ds. Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Po wygranych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej wyborach parlamentarnych w 2001 r. została ministrem edukacji narodowej i sportu w rządzie Leszka Millera. Resortem kierowała do 2 maja 2004 r.

W latach 2014-2019 Łybacka zasiadała w Parlamencie Europejskim. W 2019 r. została wybrana najlepszym europosłem w kategorii Edukacja, Kultura i Media w konkursie, którego organizatorem jest "The Parliament Magazine".

Łybacka od 1978 r. należała do PZPR, z której wystąpiła w 1981 r. i na krótko przystąpiła do Solidarności. W 1993 r. wstąpiła do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej. Od 1999 r. należała do Sojuszu Lewicy Demokratycznej, była wiceprzewodniczącą partii w latach 1999-2003. W latach 1999-2003 i 2005-2007 była przewodniczącą Wielkopolskiej Rady Wojewódzkiej SLD.

Po wygranych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej wyborach parlamentarnych w 2001 roku została ministrem edukacji narodowej i sportu w rządzie Leszka Millera. Resortem tym kierowała do 2 maja 2004 roku.

Miller o Łybackiej: To była niezwykła kobieta, trudno przyjąć do wiadomości, że jej nie ma wśród nas

W rozmowie z PAP były premier Leszek Miller przyznał, że wiadomość o odejściu Krystyny Łybackiej była dla niego wstrząsająca. Miałem zaszczyt ją znać od wielu lat. To była niezwykła kobieta - powiedział.

To była wybitna znawczyni problemów polskiej edukacji, ceniona bardzo w Parlamencie Europejskim. Trudno przyjąć tę wiadomość, że już jej nie ma wśród nas - dodał b. szef SLD.

Miller o śmierci byłej szefowej resortu edukacji poinformował także na Twitterze. "Krystyna Łybacka nie żyje. Odeszła wielka dama polskiej polityki. Znakomita minister edukacji, wieloletnia posłanka do Sejmu z ramienia SLD. Ceniona członkini Parlamentu Europejskiego. Wielkopolanka o błyskotliwej inteligencji. Dobry i uczciwy Człowiek. Cześć Jej pamięci" - napisał były premier.

Prezydent o śmierci Łybackiej: Bardzo będzie jej brakowało w polskim życiu i w polityce

Do śmierci Łybackiej odniósł się na Twitterze prezydent Andrzej Duda. "Odeszła Pani Minister Krystyna Łybacka. Wielka i niezwykle elegancka Dama. Piękny Człowiek. Bardzo będzie Jej brakowało w polskim życiu i w polityce" - napisał.

"Łączę się w żalu z Najbliższymi Pani Minister, Przyjaciółmi i Tymi wszystkimi, co łzę w oku mają. RiP" - dodał.