Za przygotowanie i realizację Narodowego Programu Szczepień odpowiada Minister Zdrowia i to organ ten decyduje o tym, które grupy społeczne/zawodowe są włączane na poszczególnych etapach programu szczepień.
Jak przekazał PAP resort rodziny, minister Marlena Maląg podjęła działania mające na celu włączenie pracowników żłobków i klubów dziecięcych, a także dziennych opiekunów, do pierwszego etapu szczepień. Szefowa MRiPS wskazała, że grupy te ze względu na swoje bezpośrednie i ciągłe zaangażowanie w sprawowanie opieki nad dziećmi są narażone na ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w stopniu co najmniej równym nauczycielom.
W skierowanym do Ministerstwa Zdrowia wniosku minister zwróciła także uwagę na dotychczasową wzorową postawę pracowników żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów oraz ich stały kontakt z rodzicami.
W dniu 31 grudnia 2020 r. do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wpłynęła odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia z informacją, że pracownicy instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, podobnie jak nauczyciele w przedszkolach, zostaną objęci szczepieniami w pierwszym etapie programu - poinformował resort.
Narodowy Program Szczepień
Zgodnie z przyjętym w grudniu przez rząd Narodowym Programem Szczepień szczepionki przeciw COVID-19 mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. Program zakłada cztery etapy przeprowadzania zabiegów. Podczas etapu zero szczepieni są m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
W ramach etapu pierwszego szczepienia obejmą pensjonariuszy domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, a także nauczyciele.