Cmentarz Centralny w Szczecinie – największy cmentarz w Polsce

Ze względu na swoją ogromną powierzchnię, Cmentarz Centralny w Szczecinie jest nie tylko największą nekropolią w Polsce, lecz także trzecią co do wielkości w Europie. Na ponad 172 hektarach znajduje się przeszło 300 tysięcy nagrobków. Jednak miejsce to zaplanowane jest w taki sposób, by rzędy nagrobków nie były jedynym, co zobaczą odwiedzający.

Cmentarz ten to właściwie połączenie nekropolii z ogrodem. Dzięki doskonale zaprojektowanej zieleni, wiele osób ceni sobie go sobie jako świetne miejsce spacerów i odpoczynku, traktując go właściwie jako park.

Reklama

Na Cmentarzu Centralnym znajdują się groby zasłużonych szczecinian, na przykład aktorki Stanisławy Engelówny, pisarza Ireneusza Gwidona Kamińskiego czy sportsmenki Anny Kłos-Sulimy.

Reklama

Historia szczecińskiej nekropolii

Decyzja o powstaniu szczecińskiego cmentarza została podjęta w 1899 roku, natomiast jego budowa rozpoczęła się już w roku 1900. Nekropolia została oddana do użytku w grudniu 1901 roku. W tym okresie wybudowano jej wschodnią część, bramę oraz kaplicę, a tuż za nią kostnicę. Część zachodnia powstała w 1903 roku. Architektem tego miejsca był Wilhelm Meyer-Schwartau, projektantem zieleni zaś Georg Hannig, który był też pierwszym dyrektorem tego miejsca.

Przez długie lata miejsce to było rozbudowywane i… odbudowywane, gdyż podczas wojny i w wyniku późniejszego pożaru niszczone były budowle cmentarne. Wiele dawnych nagrobków uległo zniszczeniu. Od 2005 roku przystąpiono do ich stopniowej konserwacji.

Zaplanowane układy dróg czy kwater największego cmentarza w Polsce są niezmienne. Naturalnie miejsce to się zmienia, ponieważ występująca tam roślinność się stale przekształca.

Trasy spacerowe

Na terenie cmentarza dostępne są trasy spacerowe. Jedną z najpopularniejszych jest Trakt Historyczny, który prowadzi przez najstarszą część nekropolii. Na stronie internetowej tego miejsca udostępnione są również trasy spacerowe i piesze trwające 1–1,5 godziny.

Informacje dodatkowe: jak dotrzeć, godziny otwarcia, czy można wjechać na teren autem

Brama głównaCmentarza Centralnego znajduje się przy ul. Ku Słońcu 125A. Otwarta jest codziennie od kwietnia do 2 listopada od godziny 7.00 do 21.00 (1 listopada bramy zamykane są o 2.00). Natomiast od 3 listopada do końca marca cmentarz otwarty jest od 7.00 do 18.00

Teren cmentarza jest bardzo rozległy, stąd pojawiają się pytania, czy można wjechać tam autem. Istnieje taka możliwość, od kwietnia do 29 października i 2 listopada można wjeżdżać między godziną 7.00 a 19.00, wyjazd do godziny 21.00; 1 listopada wjazd jest niemożliwy; od 3 listopada do końca marca można wjechać między godziną 7.00 a 16.00, natomiast wyjechać do 18.00. W soboty wjazdy odbywają się do godziny 11.00, wyjazdy – do 13.00, a w niedziele i święta wjazd jest niemożliwy. Wjazd samochodem kosztuje 75 zł brutto.

Na teren Cmentarza Centralnego można wjechać również rowerem. Opłata wynosi wówczas 5 zł brutto.