Kiedy odbywa się kolęda?

Księża odwiedzają wiernych najczęściej w okresie od 27 grudnia do 2 lutego. Wizyty duszpasterskie odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych. Jednak nie zawsze w tym czasie wierni są w domach z powodu codziennych obowiązków. Warto dodać, że katolicy nie mają obowiązku przyjmowania księdza z wizytą.

Kolęda 2023/2024. Przebieg wizyty duszpasterskiej

Reklama

Celem kolędy jest wspólna modlitwa księdza z parafianami, poświęcenie domu i pobłogosławienie na nowy rok. Duchowni mogą w tym czasie poznać swoich wiernych oraz porozmawiać z nimi o sprawach codziennych i sprawach dotyczących życia parafii. Podczas wizyty wierni często proponują duchownemu wspólny posiłek. Po zakończonej wizycie gospodarz odprowadza księdza do następnego domu. Na pamiątkę wizyty otrzymujemy obrazki z wizerunkami świętych albo broszury parafialne.

Reklama

Jak przygotować się na wizytę księdza?

Kolęda przebiegnie sprawnie, jeśli się do niej dobrze przygotujemy. W zależności od parafii – to księża udostępniają grafik wizyt duszpasterskich albo to my sami musimy zapisać się na listę udostępnioną w parafii. Przed wizytą księdza powinno się zadbać o porządek w domu i założyć odpowiedni, wizytowy strój. Podczas wizyty zadbajmy o to, by telewizor, radio, telefon i inne urządzenia były wyciszone i nie zakłócały modlitwy.

Zdarza się, że księdzu podczas kolędy towarzyszą ministranci. Miłym gestem będzie przygotowanie dla nich słodyczy i drobnej ofiary za zaśpiewanie kolędy.

Co postawić na stole podczas kolędy?

Podczas kolędy stół, w pokoju, w którym będziemy przyjmować księdza, powinien być nakryty białym obrusem. Na stole powinno się postawić:

  • wodę święcona, a jeśli jej nie mamy to woda z kranu (podczas kolędy ksiądz może pobłogosławić wodę)
  • kropidło albo poświęcona w Niedzielę Palmową palma
  • krzyż
  • świeczki (powinny być zgaszone, ponieważ to ksiądz zapala je przed rozpoczęciem modlitwy)
  • Biblię.

Kolęda. Jaką ofiarę dać księdzu?

Podczas wizyty duszpasterskiej parafianie mogą złożyć dobrowolną ofiarę na cele Kościoła. Tradycyjnie ofiarę przekazuje się księdzu w kopercie. Wysokość ofiary zależy od uznania wiernych, a najczęściej kształtuje się na poziomie około 100 zł. Warto dodać, że niektóre parafie wprowadziły zakaz dawania pieniędzy księdzu podczas kolędy, a jeśli parafianie chcą złożyć ofiarę, mogą zrobić to w niedzielę na tacę.