Po opadach śniegu, śniegu z deszczem i mżawki w woj. pomorskim na drogach od czwartku panują trudne warunki, co sprawia, że firmy transportowe mają problemy z odwiezieniem dzieci do szkół, m.in. na Kaszubach, w gminie Nowy Dwór Gdański i w powiecie słupskim.

Reklama

Przedstawicielka pomorskiego kuratorium oświaty Beata Wolak przekazała PAP, że w piątek ze względu na warunki atmosferyczne zawieszono zajęcia w sześciu szkołach w powiecie słupskim. Są to trzy placówki z gminy Damnica: Zespół Szkół w Damnicy, Szkoła Podstawowa w Damnie, Szkoła Podstawowa w Zagórzycy i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smołdzinie (gmina Smołdzino) oraz Zespół Szkół w Gogolewie (gmina Dębnica Kaszubska). Wolak dodała, że z powodu braku w dostawie prądu zajęcia od czwartku są zawieszone także w Szkole Podstawowej we Wrześciu w gminie Redzikowo.

Podała również, że w piątek gmina Nowy Dwór Gdański zawiesiła wszystkie dowozy szkolne z terenu gminy ze względu na warunki atmosferyczne. Podkreśliła, że zajęcia w szkołach nie zostały zawieszone.

Przekazała również, że do pomorskiego kuratorium oświaty wpłynęły informacje z ośmiu szkół, które zawiesiły zajęcia w czwartek. Były to: Szkoła Podstawowa w Lisich Jamach (gmina Sierakowice), Szkoła Podstawowa w Pogódkach (gmina Skarszewy), Szkoła Podstawowa w Szczodrowie (gmina Skarszewy) i cztery placówki z gminy Potęgowo: Szkoła Podstawowa w Potęgowie, Szkoła Podstawowa w Skórowie, Szkoła Podstawowa w Łupawie i Szkoła Podstawowa im. Ziemi Usteckiej w Charnowie.

Reklama

Z informacji pozyskanych od organów prowadzących i dyrektorów szkół wynika, że nie zawieszano zajęć, ale w niektórych szkołach je skrócono. Były to placówki w gminie Stara Kiszewa, Sierakowice, w gminie Kartuzy i w gminie Suchy Dąb – podała Wolak.

Zajęcia w szkole może zawiesić organ prowadzący szkołę lub placówkę, gdy na danym terenie może wystąpić zagrożenie bezpieczeństwa uczniów związane z utrudnieniem w dotarciu ucznia do szkoły lub placówki lub powrotem ze szkoły lub placówki.

Dyrektor szkoły lub placówki może zawiesić zajęcia za zgodą organu prowadzącego, kiedy temperatura zewnętrzna mierzona o godz. 21.00 w dwóch kolejnych dniach poprzedzających zawieszenie zajęć wynosi minus 15 st. Celsjusza lub jest niższa, a także kiedy wystąpiły na danym terenie zdarzenia zagrażające zdrowiu uczniów.