Wielkanoc – święto obchodzone od wieków

Tradycja obchodzenia Wielkanocy ma swoje korzenie głównie w religii chrześcijańskiej, ale również zawiera elementy wcześniejszych, przedchrześcijańskich wierzeń i praktyk. W religii chrześcijańskiej Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem, upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa trzy dni po jego śmierci na krzyżu. Według Biblii, zmartwychwstanie jest fundamentalnym wydarzeniem w chrześcijaństwie, symbolizującym zwycięstwo życia nad śmiercią i nadzieję na zbawienie.

Niektóre elementy tradycji wielkanocnej, takie jak jajka czy zające, mają swoje korzenie we wcześniejszych wierzeniach pogańskich. Na przykład jajka były symbolem płodności i odrodzenia w wielu kulturach przedchrześcijańskich, podczas gdy zające kojarzono z wiosną i nowym życiem. W miarę jak chrześcijaństwo rozprzestrzeniało się i wchodziło w interakcje z innymi kulturami, te wcześniejsze symbole zostały włączone do obchodów Wielkanocy.

Reklama
Reklama

Wielkanoc 2024: Kiedy przypada? Termin

Data Wielkanocy jest ruchoma. Święto to zawsze przypada w niedzielę. W Kościołach zachodnich (w tym także w Polsce) Wielkanoc w danym roku przypada w pierwszą niedzielę po tzw. paschalnej pełni Księżyca - czyli pierwszej wiosennej pełni. Data tej pełni wypada po 21 marca, czyli pierwszym dniu wiosny. To oznacza, że Wielkanoc wypada między 22 marca a 25 kwietnia.

W tym roku Wielkanoc przypada dość wcześnie - a mianowicie 31 marca, zaś Poniedziałek Wielkanocy - 1 kwietnia (czyli w Prima Aprilis).

Pisanki to nieodzowny element polskiej tradycji wielkanocnej / ShutterStock

Współczesne tradycje wielkanocne

Dziś tradycjewielkanocne obejmują różnorodne elementy o znaczeniu religijnym, takie jak msze czy święcenie pokarmów oraz świeckie - np.: malowanie pisanek czy śmigus-dyngus. Ogólnie rzecz biorąc, tradycja Wielkanocy łączy elementy religijne, kulturowe i historyczne, tworząc bogate i zróżnicowane obchody tego święta. Poza tym zależnie od regionu świata i jego kultury, pewne tradycje będą bardziej popularne niż inne. Może to dotyczyć również różnych rejonów tego samego państwa.

Przykładowo w Polsce zależnie od regionu, pojawiają się dodatkowe tradycje takie jak np.: zwyczaj Wieszania Judasza na Podkarpaciu, rajtowanie (czyli konne procesje) na Śląsku, małopolska Siuda Baba czy Wielkopiątkowe kołacze na Warmii i Mazurach.