"Dla nas głównym celem uruchomienia radia było przede wszystkim zasygnalizowanie i informowanie ludności prowincji Ghazni o działaniach polskich wojsk w strefie" - mówi mjr Rafał Zgryziewicz, szef PSYOPS. To Centralna Grupa działań Psychologicznych z Bydgoszczy. Powstała w 2002 roku, jako wsparcie wojsk w stanach zagrożenia i wojny oraz w operacjach pokojowych. "Wiadomo, że często informacje podawane przez lokalne rozgłośnie są nieprawdziwe, manipulowane przez radykalnych talibów, wypaczające naszą działalność tutaj. A my staramy się je prostować i uwierzytelniać".
Jak informują bydgoscy żołnierze, radio wśród w znacznej mierze niepiśmiennej społeczności, to najlepszy środek przekazywania informacji. - Aby umożliwić ludziom dostęp do tego właśnie nośnika podczas wielu akcji humanitarnych rozdawane są małe radia z różnym źródłem zasilania: bateria słoneczna, ręczny napęd itp. - opowiada kapitan Szal.
- Wiadomo, że radio to takie medium, które musi żyć - opowiada mł. chor. Piotr Pelikan, odpowiedzialny za działanie Radia "Hamdard". - A to jest regulowane przez jego odbiorców. Dlatego szukaliśmy drogi, a to było trudne głównie ze względów technicznych, do nawiązania takiej relacji. W bazie Warrior rozwiązanie znaleziono poprzez współpracę ze służbami, które utrzymują kontakt z ludnością lokalną.
Udostępniono jeden numer telefonu, pod który każdy słuchacz może zadzwonić i wypowiedzieć się na dany temat. Często też otrzymują telefony z informacjami o podłożonych ładunkach wybuchowych i zagrożeniach na drodze. Ludzie piszą na różne tematy. Czasami są to prośby, a czasami po prostu dobre słowo o nas. Najczęściej odbieram wiadomości, w których piszą, że podoba im się muzyka, tematy które czasami są poruszane. Dzięki nim wiemy, gdzie dystrybuować więcej "radyjek" ISAF, bo o to proszą.
Cieszy mnie, kiedy otwieram maila, a tu lista nieodebranych wiadomości od naszych słuchaczy" - mówi chor. Pelikan.
Radia "Hamdard" nadaje informacje w promieniu ok. 40 km. W tym zasięgu znajduje się m.in. jedna z głównych afgańskich dróg łącząca Kabul z Kandaharem. Słuchaczami są głównie kierowcy jeżdżący tą drogą. Nasi żołnierze chcieli rozszerzyć zakres nadawania informacji, ale potrzebowali do tego silniejszych nadajników i anten. Otrzymali je i po dwukrotnym zwiększeniu mocy rozszerzyło zakres nadawania do 80 km wokół bazy Ghazni.
- W okresie Ramadanu, który Afgańczycy obchodzą od 22 sierpnia, zmieniona została ramówka - dodaje kpt. Szal. - Postanowiliśmy nadawać również piosenki religijne - uzupełnia chor. Pelikan.
Kolejnym etapem rozwoju Radia "Hamdard" będzie zatrudnienie afgańskich spikerów, którzy zapewnią ciągłość nadawania i pozwolą rozszerzyć ramówkę radia.
PSYOPS w Afganistanie to dwa zespoły stacjonujące w bazach Ghazni i Warrior. W sumie 13 żołnierzy.