Szef rządu nowy plan obrony i odstraszania pod kryptonimem "Tarcza Wschód" ogłosił na uroczystościach z okazji 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino.

Podjęliśmy decyzję, aby zainwestować w nasze bezpieczeństwo, a przede wszystkim w bezpieczną wschodnią granicę 10 mld zł. Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji, a także takiego ukształtowania terenu, decyzji środowiskowych, które spowodują, że ta granica będzie nie do przejścia dla potencjalnego wroga - powiedział Tusk. Premier zaznaczył, że te prace już się zaczęły.

Polska jest bezpieczniejsza i silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej w nowożytnej historii - powiedział w sobotę premier Donald Tusk w Krakowie. Jak dodał, to zasługa żołnierzy, ich dowódców, całego polskiego narodu i mądrej wizjonerskiej polityki prowadzonej od 35 lat.
Reklama

Premier Tusk: Polska jest bezpieczna

To jest rzecz święta, najważniejsza, że tu na krakowskim rynku dzisiaj wspólnie z polskimi żołnierzami i z ich dowódcami możemy sobie głośno, uczciwie powiedzieć, że Polska jest bezpieczniejsza i silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej w nowożytnej historii - powiedział premier Donald Tusk podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino oraz ustanowienia Święta 2. Korpusu Polskiego.

Dzięki wam żołnierzom, dzięki waszym dowódcom, dzięki całemu polskiemu narodowi, dzięki tej narodowej mądrej wizjonerskiej polityce, którą wspólnie prowadzimy od 35 lat i której efektem jest to narodowe bezpieczeństwo - dodał, zwracając się do obecnych na krakowskim rynku.

"Piękna rocznica polskiego bohaterstwa i męstwa"

Reklama

Kiedy rozmawiałem z weteranami tej sławnej bitwy, mówili mi, że są bardzo dumni ze swojej ojczyzny, że jest taka jak wtedy w ich marzeniach, kiedy wspinali się na Wzgórze - jest wolna, jest bezpieczna, jest silna, i z każdym dniem bezpieczniejsza i silniejsza, chociaż czasy są tak wielkim wyzwaniem, nie tylko dla naszej ojczyzny - podkreślił premier w Krakowie.

Odnosząc się do sobotnich uroczystości, zaznaczył, że jest to "piękna rocznica polskiego bohaterstwa i męstwa". Nasze myśli biegną w tej chwili do nich, do weteranów - dodał.