Zbiornik Racibórz Dolny znajduje się kilka kilometrów na południe od miasta Racibórz. Jego zadaniem jest obniżenie fali powodziowej płynącej Odrą z południa na północ oraz zapobieganie połączeniu się jej z falami niesionymi przez Nysę Kłodzką.

Reklama

Zbiornik Racibórz wypełniony jest w 70-80 procentach pojemności, czyli jest jeszcze możliwość przyjęcia wody. Jest w tej chwili zamknięty, czyli nie odbywa się odpływ. Są tam zamknięte przepusty i może się zdarzyć, że ponad tym przepustami trochę wody ucieknie, ale jest to naturalne - powiedziała Joanna Kopczyńska, prezes Wód Polskich. Według niej obecnie zbiornik Racibórz Dolny "trzyma wodę jak wanna" i nie będzie opróżniany, dopóki nie będzie pewności, że to bezpieczne. Prezes zaapelowała, aby nie wchodzić na wały i nie zbliżać się do infrastruktury hydrotechnicznej.

Fala powodziowa na Odrze

Według prognoz hydrologicznych fala powodziowa na Odrze będzie spłaszczona i ma przechodzić przez 2 do 3 dni. W najwyższym kulminacyjnym momencie będzie miała wysokość o 80 centymetrów niższą niż wały w Opolu. Przez Wrocław fala ma przejść w środę w nocy i wg IMGW - ma wynosić 550 cm.

W nocy z wtorku na środę wysoka woda dotarła do Oławy, gdzie zostały przekroczone stany alarmowe. Obecnie tam znajduje się kulminacja. Poziom wody w tym regionie wynosi w tej chwili 739 cm, może wzrosnąć jeszcze o kilka centymetrów. To mniej niż w 1997 roku.

Reklama

Zbiornik Racibórz. Pojemność i koszt

Zbiornik Racibórz Dolny o pojemności 185 mln m sześc. zaczął być napełniany od niedzieli rano, aby przejąć nadmiar wód napływających Odrą. Budowę suchego zbiornika w Raciborzu ukończono na przełomie maja i czerwca 2020 r. Zajmuje on 26 km kw. Długość zapór zbiornika wynosi ponad 20 km. Koszt inwestycji dofinansowanej z Unii Europejskiej, Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy i budżetu Państwa wyniósł ok. 2 mld zł.

Ze zbiornikiem Racibórz współpracuje położony powyżej polder Buków, oddany do użytku w 2002 r.

OBSERWUJ kanał Dziennik.pl na WhatsAppie