Brytyjska policja poinformowała, że 44-letni obywatel Hiszpanii, wobec którego wydano europejski nakaz aresztowania, został zatrzymany w czwartek rano w Cambridge "w ramach operacji przeprowadzonej przy współpracy służb wywiadowczych".

Zatrzymany mężczyzna jest bratem Ibona Gogeaskoetxea Arronategui, aresztowanego w lutym 2010 roku we Francji i uważanego za jednego z najważniejszych przywódców ETA. Bracia są podejrzewani o to, że kierowali działaniami "bojowymi" i "logistycznymi" organizacji.

Hiszpańskie władze uważają, że bracia brali udział w przygotowaniu nieudanego zamachu bombowego na króla Juana Carlosa podczas otwarcia Muzeum Guggenheima w Bilbao w październiku 1997 roku. Eneko Gogeaskoetxea jest oskarżony o zabójstwo w tym mieście agenta baskijskiej policji na kilka dni przed wizytą pary królewskiej.

ETA, uważana za organizację terrorystyczną przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone, walczy o niezależną Baskonię w północnej Hiszpanii i południowo-zachodniej Francji. Od końca lat 60. w zamachach ETA zginęło ponad 820 osób.