Littman, która pisze pod pseudonimem Bat Ye'or, powiedziała agencji Associated Press, że jej książki są w publicznym obiegu i nie ma wpływu na to, kto je cytuje. "Oczywiście boleję nad tym, jeśli ten człowiek czerpał inspirację z tego, co ja pisałam, albo co pisali inni" - oświadczyła. "Jako osoba szalona (Breivik) powinien był być wcześniej leczony" - dodała.

Tematem książki Littman z 2005 roku "Eurabia: the Euro-Arab Axis" ("Eurabia: euro-arabska oś") są relacje między krajami europejskimi a światem islamskim. Termin "Eurabia" jest niekiedy stosowany do opisywania rosnącego wpływu islamu w Europie, choć sama Littman twierdzi, że problem jest bardziej złożony.

Oceniła także, że niektórzy Europejczycy żywią tłumiony lęk przed islamską kolonizacją i że może on przerodzić się w przemoc, a we Francji i Anglii jest to powodem "wielu frustracji". Pisarka ostrzegła, że "inni mogą chcieć naśladować czyn Breivika".

W dokumencie zamieszczonym w internecie krótko przed piątkowymi atakami w Norwegii, w których życie straciło co najmniej 76 osób, Breivik wielokrotnie z aprobatą przytacza myśli Littman.

Gisele Littman, urodzona w Kairze w rodzinie żydowskiej, w latach 50. wyjechała do Wielkiej Brytanii, a ostatecznie osiadła w Szwajcarii