Guttenberg rozmawiał w kawiarni w dzielnicy Friedrichshain z politykiem Partii Piratów Stephanem Urbachem, gdy nagle ktoś z grupy kilku osób, które właśnie weszły do lokalu, rozsmarował mu tort na twarzy.

Urbach powiedział w piątek agencji dpa, że Guttenberg przyjął to "na luzie". W internecie zareagował nawet potem z humorem, pisząc na Facebooku: "Hura, tortowy atak! A już myślałem, że umrę tam z głodu".

Do zaatakowania byłego polityka bawarskiej CSU tortem przyznało się ugrupowanie kpiarzy, przedstawiające się jako "Hedonistyczna międzynarodówka". Bliższych motywów napaści na Guttenberga nie ujawniono.

40-letni Guttenberg od grudnia doradza w sprawach wolności internetu unijnej komisarz ds. społeczeństwa informatycznego Neelie Kroes. Powierzenie mu tej funkcji wywołało w Niemczech falę krytyki.

Po ogłoszeniu powołania Guttenberga zawrzało na Twitterze. Wielu użytkowników tego portalu kpiło z komisarz Kroes, podsuwając jej kolejne pomysły personalne. Sugerowano m.in. powołanie byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego na unijnego doradcę ds. walki z korupcją, a także autorytarnego prezydenta Zimbabwe Roberta Mugabe na doradcę ds. praw człowieka.