Trzeba zrobić wszystko, by zapewnić dialog na Ukrainie. Tak powiedział szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz po spotkaniu w Brukseli z premierem Donaldem Tuskiem. Zapewniał, że Unia zrobi wszystko, by pomóc w rozwiązaniu kryzysu.

Martin Schulz powiedział, że w tej sprawie ma z szefem polskiego rządu identyczne stanowisko. Trzeba utrzymać dialog miedzy rządem i opozycją. Nie może dojść do zastosowania przemocy. Trzeba wykorzystać wszystkie narzędzia jakie mamy, aby dojść do konstruktywnego i pokojowego rozwiązania - dodał przewodniczący Europarlamentu. Kryzys nie powinien zniechęcać Europejczyków do budowania wspólnej przyszłości, wręcz przeciwnie, powinniśmy z tej lekcji wyciągnąć wnioski na rzecz intensywniejszych starań i wspólnej pracy z narodem ukraińskim i elitami - mówił z kolei premier Donald Tusk.

Ukraina jest głównym tematem rozmów szefa polskiego rządu w Brukseli. Rano Donald Tusk spotkał się z komisarzem do spraw rozszerzenia. Teraz, po rozmowach z przewodniczącym Europarlamentu będzie rozmawiał o Ukrainie podczas obiadu roboczego z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso. Wizytę w Brukseli zakończy spotkanie z liderem europejskich chadeków. Późnym popołudniem Donald Tusk poleci do Paryża na rozmowy z francuskim prezydentem.