Rada Miejska Kijowa umieściła na stronie internetowej komunikat i ostrzeżenie dla mieszkańców i turystów o ćwiczeniach oraz informację, że w tym czasie po mieście będą przemieszczać się kolumny sprzętu wojskowego. Będą się odbywać w samym centrum Kijowa.

Według ukraińskiego resortu obrony, będą to ćwiczenia podlegającego urzędowi prezydenta Zarządu Ochrony Państwowej.

Wcześniej pełniący obowiązki Ołeksandr Turczynow ostrzegł, że Ukrainie grożą kolejne prowokacje ze strony Moskwy. Poinformował, że wojska postawiono w stan gotowości bojowej w związku z ewentualną zbrojną agresją Rosji. Dodał, że w każdym regionie należy zapewnić spokojny przebieg kampanii wyborczej i samych wyborów prezydenckich zaplanowanych na 25 maja.

Turczynow zapowiedział tworzenie batalionów obrony terytorialnej, ponieważ ani milicja, ani Gwardia Narodowa czy Służba Bezpieczeństwa nie są w stanie kontrolować sytuacji w dwóch obwodach. Ich oddziały są bezradne, a niektóre albo sprzyjają terrorystom, albo z nimi współpracują.

Według pełniącego obowiązki prezydenta, głównym zadaniem jest uniknięcie destabilizacji sytuacji w 6 obwodach: charkowskim, odeskim, dniepropietrowskim, chersońskim, zaporoskim i mikołajowskim. To właśnie tam może dojść do prowokacji, szczególnie w czasie świąt majowych - 1 maja, czyli w Święto Pracy i 9 maja, czyli w Dniu Zwycięstwa.