Na rozmowy jest już zdecydowanie za późno. Tak komentuje zwołanie na dziś pierwszego ogólnoukraińskiego okrągłego stołu jedności narodowej politolog Marcin Poręba z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu.

Jest to wspólna inicjatywa pełniącego obowiązki prezydenta, przewodniczącego parlamentu, Ołeksandra Turczynowa, a także premiera Arsenija Jaceniuka . Ma on pomóc w zażegnaniu konfliktu na Wschodzie. Takie spotkanie powinno się odbyć dużo wcześniej, destabilizacja we wschodnich regionach Ukrainy zaszła już zbyt daleko aby osiągnąć jakikolwiek kompromis podkreśla ekspert.

Jak dodaje przejęcie przez separatystów władzy w obwodzie ługańskim i donieckim przekreśla szanse na przeprowadzenie na tym terenie wyborów prezydenckich.
Rozpoczęcie obrad okrągłego stołu w Kijowie zaplanowano po południu. Organizatorzy chcą dojść do porozumienia w sprawach najważniejszych dla ukraińskiego społeczeństwa. Jak podkreślają, są gotowi do rozmowy z tymi, którzy nie mają krwi na rękach. Rządzący zapewniają, że odpowiednie rozwiązania zostaną później wprowadzone przez Radę Najwyższą. Nie wykluczają zmian w konstytucji jeśli będzie taka potrzeba.

>>>ZOBACZ TAKŻE: Amerykanie i Rosjanie już walczą ze sobą na Ukrainie

>>>ZOBACZ TAKŻE: Zasadzka na ukraińskich żołnierzy. Jest siedmiu zabitych