Rozejm obowiązuje od piątkowego popołudnia. Tego samego dnia wieczorem unijni ambasadorowie porozumieli się w sprawie zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Zgodnie z planem, mają one być w poniedziałek zatwierdzone, a wejść w życie dzień później.

Porozumienie w sprawie zawieszenia broni nie było łatwe, a i po ogłoszeniu rozejmu dochodziło do walk - zauważył Herman Van Rompuy. Podkreślił, że trzeba poczekać z oceną sytuacji, ale zasygnalizował ustępstwa Unii. Jak powiedział:

Zauważyliśmy, że bardzo trudno negocjować z Rosjanami poważnie. Jeśli jednak zawieszenie broni będzie obowiązywać, albo jeśli rozpoczną się rozmowy pokojowe, jesteśmy gotowi zawiesić sankcje.

Uzgodnione w piątek przez unijnych ambasadorów sankcje gospodarcze są uzupełnieniem tych obowiązujących od 1 sierpnia. Przewidują one ograniczenie dostępu do rynków kapitałowych rosyjskim firmom, w którym państwo ma większościowe udziały. Chodzi o firmy energetyczne i te z sektora obronnego.

W ramach uzgodnionych sankcji zakazane miałoby też być świadczenie usług przez unijne firmy przy wydobyciu ropy ze złóż arktycznych. Wstrzymany ma też być eksport towarów i technologii o podwójnym zastosowaniu - cywilnym i wojskowym. Rozszerzona ma też być czarna lista osób z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami finansowymi.