Palestyńska organizacja Hamas nie będzie już uznawana przez Unię Europejską za organizację terrorystyczną. Tak orzekł unijny Trybunał Sprawiedliwości, powołując się na powody proceduralne. Sędziowie Trybunału uznali, że wpisanie Hamasu na listę organizacji terrorystycznych w 2001 roku odbyło się na podstawie doniesień prasowych i informacji zaczerpniętych z Internetu, a nie sprawdzonych faktów i decyzji potwierdzonych przed odpowiednie władze.

Na tej podstawie palestyńska organizacja kontestowała zasadność uwzględnienia jej w unijnym wykazie, co wiązało się z zamrożeniem aktywów w Unii Europejskiej. Dziś, powołując się na powody proceduralne, Trybunał stwierdził, że Hamas zostanie wykreślony z rejestru, choć tymczasowo jeszcze utrzymano zamrożenie aktywów. Jednocześnie sędziowie podkreślili, że dzisiejsza decyzja nie pociąga za sobą żadnej formy oceny w sprawie kwalifikacji Hamasu jako organizacji terrorystycznej.

Decyzję Trybunału już skomentował Izrael. Premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że Hamas jest morderczą, terrorystyczną organizacją, której celem statutowym jest zniszczenie Izraela. Oczekujemy, że Hamas zostanie niezwłocznie z powrotem wpisany na listę organizacji terrorystycznych - dodał Netanjahu.

ZOBACZ TAKŻE: Żywe tarcze Hamasu. Wyrzutnie rakiet wśród cywilów>>>