Prezydent Cypru przedkłada dialog z Rosją nad sankcje. Nikos Anastasiadis wyraził taką opinię w wywiadzie dla dziennika „Kommiersant”. Gazeta przypomina, że cypryjski przywódca przylatuje do Moskwy i jutro spotka się z prezydentem Władimirem Putinem.

Według Anastasiadisa, Rosja jest strategicznym partnerem Unii Europejskiej, dlatego lepiej stosować język dyplomacji, niż inne metody, które w konsekwencji prowadzą do pogłębienia kryzysu. Prezydent Cypru powiedział, że wiele unijnych krajów podziela ten punkt widzenia. Wierzę, że w najbliższej przyszłości kontakty Rosji z Unią Europejską zostaną odbudowane - dodał. Cypryjski przywódca zapewnił, że nie są prowadzone rozmowy dotyczące stworzenia na wyspie rosyjskiej bazy wojskowej.

Wyjaśnił jednak, że chce odnowić rosyjsko-cypryjską umowę dotyczącą remontów sprzętu wojskowego, wcześniej zakupionego w Rosji. Nie wykluczył też udostępnienia rosyjskiej marynarce cypryjskich portów. Chodzi o sytuacje nadzwyczajne, takie jak ewentualna ewakuacja obywateli Federacji Rosyjskiej.

ZOBACZ TAKŻE: Wszystko, co musisz wiedzieć o wojnie hybrydowej>>>