Ukraina odcina się od Donbasu - tak politykę Kijowa wobec ziem okupowanych przez separatystów ocenia Ołeksij Macuka - dziennikarz z Doniecka. Szef niezależnego portalu informacyjnego Nowiny Donbasu podkreśla w rozmowie z IAR, że ta polityka uniemożliwia mieszkańcom Doniecka wyjazd na Ukrainę.

Relacja odświeża się automatycznie co 30 sekund

Ołeksij Macuka podkreśla, że jeśli nawet mieszkańcom Donbasu uda się zbiec na Ukrainę, borykają się tam z ogromnymi problemami. Jego zdaniem ukraińskie państwo na każdego uchodźcę wydaje osiem dolarów miesięcznie. Do tego, według jego słów, są duże problemy z socjalnym zabezpieczeniem i miejscami pracy. Jak ocenia, nie ma normalnej pomocy dla uchodźców, a to co państwo oferuje jest bardzo niewystarczające. Ołeksij Macuka zaznacza, że jedyne na co często uchodźcy mogą tak naprawdę liczyć to miejsce do spania - sala, w której mieszka niekiedy po 10 osób.

Dziennikarz dodaje, że w warunkach otwartej granicy z Rosją mieszkańcy zajętej przez separatystów części Donbasu wyjeżdżają właśnie do tego kraju. W sklepach Doniecka większość dostawców towarów to firmy rosyjskie.

ZOBACZ TAKŻE: Amerykanie wyślą na Ukrainę sprzęt wojskowy>>>