W ostatnim okresie rozmowy na temat ostatecznej umowy nuklearnej świata z Iranem organizowane są co kilka dni. Wszystko dlatego, że pod koniec marca upływa termin na zawarcie politycznego porozumienia w tej sprawie.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini mówiła w Brukseli, że ma nadzieję, iż mimo trudności uda się zawrzeć porozumienie. W czasie unijnego szczytu w Brukseli Mogherini rozmawiała w tej sprawie z niemiecką kanclerz, francuskim prezydentem i brytyjskim premierem.

Wszyscy chcemy dobrej umowy. Dobra umowa oznacza, że Iran nie będzie mógł wyprodukować broni nuklearnej. To będzie korzystne dla Iranu, dla bezpieczeństwa w regionie i dla sprawy nierozprzestrzeniania tej broni, a zatem dla bezpieczeństwa świata. Wszyscy będziemy pracować w nadchodzących tygodniach, by osiągnąć porozumienie - mówiła Mogherini w Brukseli.

Według obserwatorów, zachodni i irańscy negocjatorzy mogą znów spotkać się w przyszłym tygodniu.

Świat domaga się od Iranu zmniejszenia aktywności w ośrodkach jądrowych tak, aby Teheran nie mógł wyprodukować broni atomowej. Z kolei Iran chce w zamian zniesienia dotkliwych sankcji.