Główny kandydat opozycji Muhammadu Buhari wygrał wybory prezydenckie w Nigerii. Tamtejsza państwowa komisja wyborcza podała oficjalne wyniki głosowania. Według nich, 72-letni przywódca Kongresu Postępowców zdobył prawie 54 procent poparcia. Jego główny rywal, dotychczasowy prezydent Goodluck Jonathan uzyskał blisko 45 procent.Muhammadu Buhari w 1983 roku w wyniku zamachu stanu obalił tak zwaną II republikę. Według przedstawicieli partii Buhariego, obecny prezydent Goodluck Jonathan złożył już telefoniczne gratulacje rywalowi.

Wybory odbyły się w sobotę, ale w części kraju głosowanie przedłużono do niedzieli ze względu na problemy z elektronicznym systemem rejestracji wyborców.
Na północnym wschodzie kraju, w atakach zorganizowanych przez organizację terrorystyczną Boko Haram, zginęło ponad 40 osób, ale międzynarodowi obserwatorzy ocenili przebieg wyborów pozytywnie.

Głosowanie w Nigerii, najludniejszym kraju Afryki, było ważnym wydarzeniem w skali całego kontynentu. Podczas kampanii wyborczej Muhammadu Buhari zapowiadał zdecydowane działania przeciw terrorystom z Boko Haram. Od 2009 roku organizacja ta prowadzi walkę o przekształcenie Nigerii, lub jej części, w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.IAR/bbc&AFPang/dw/zr