W swym specjalnym liście na temat roku miłosierdzia papież Franciszek wspomina o kobietach, które dokonały aborcji. Dobrze znam uwarunkowania, które doprowadziły je do podjęcia tej decyzji - napisał. Wiem, że jest to dramat egzystencjalny i moralny - dodał. Spotkałem wiele kobiet, które nosiły w sercu blizny pozostawione przez ten ciężki i bolesny wybór. Jednakże - podkreślił papież - przebaczenia Bożego nie można odmówić nikomu, kto żałuje, zwłaszcza jeśli ze szczerym sercem przystępuje do spowiedzi.

Dlatego - oświadczył Franciszek - postanowiłem, by mimo wszelkich przeciwnych rozporządzeń upoważnić wszystkich kapłanów w Roku Jubileuszowym do rozgrzeszenia z grzechu aborcji osób, które jej dokonały, żałują tego z całego serca i proszą o przebaczenie.

Rzecznik prasowy Watykanu, ksiądz Federico Lombardi podkreślił, że inicjatywa papieża w żadnym razie nie oznacza umniejszenia ciężaru grzechu, jakim jest aborcja. Spowiednicy będą uświadamiali to spowiadającym się i pomagali im w nawróceniu. Rzecznik przypomniał, że do tej pory przebaczenie tego grzechu było zarezerwowane dla biskupów i wyznaczonych przez nich księży. Rozszerzenie go na wszystkich spowiedników - dodał - wynika z pragnienia, aby Rok Miłosierdzia był przeżywany przez wszystkich z ufnością i nadzieją.