Zebrane głosy wskazują na remis, ale władzę wygrała Platforma Obywatelska, ocenia politolog w rozmowie z IAR.Chociaż największa partia opozycyjna zdobyła więcej głosów niż w 2010 roku, to według Olgierda Annusewicza z Uniwersytetu Warszawskiego zakończone wybory samorządowe nie były udane dla Prawa i Sprawiedliwości. Politolog zwraca uwagę, że partia Jarosława Kaczyńskiego będzie rządzić tylko w jednym sejmiku wojewódzkim. PiS nie odbiło Platformie Obywatelskiej żadnego z dużych miast, a samo przegrało w swoim bastionie, Radomiu.

Ekspert przyznaje, że lokalni bezpartyjni działacze sprawdzili się w tych wyborach, ale ich środowisko jest zbyt rozproszone, żeby zmienić ogólnopolską scenę polityczną. Olgierd Annusewicz przypomina nieudaną inicjatywę wyborczą prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, który próbował wprowadzić swoich ludzi do senatu. Według politologa, należy spodziewać się utrwalenia obecnego podziału ogólnopolskiej sceny politycznej.

Według rozmówcy IAR tegoroczne wybory samorządowe pokazały, że włodarze, którzy do tej pory wydawali się być wyborczymi pewniakami muszą liczyć się z utratą władzy i zabiegać o głosy mieszkańców swoich miast.

ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego PiS przegrywa duże miasta? Politolodzy wyliczają błędy>>>