Po czynnościach sprawdzających funkcjonariusze uznali, że istnieje prawdopodobieństwo dokonania stalkingu. Będą przesłuchani świadkowie. Nadzór nad dochodzeniem ma prokuratura - powiedziała rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Sopocie st. sierż. Karina Kamińska.

Odmówiła jednocześnie udzielenia informacji dotyczących osoby pokrzywdzonej w sprawie, która złożyła zawiadomienie. Kamińska powołała się przy tym na ustawę o ochronie danych osobowych i prawo prasowe. Odmówiła też podania informacji, co dokładnie zawiera doniesienie.

Wcześniej informacje o złożeniu doniesienia na policję przez Katarzynę Tusk potwierdziła Prokurata Okręgowa.

Stalking oznacza prześladowanie konkretnej osoby. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Katarzyna Tusk prowadzi bloga "Make life easier"; wraz z koleżanką udziela porad dotyczących stylu życia.

W polskim systemie prawnym stalking to przestępstwo nowe, funkcjonujące od niespełna roku, zagrożone karą do 3 lat więzienia.

Podinspektor Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji poinformował PAP, że od wejścia w życia przepisów ws. stalkingu do lutego 2012 r. złożono w całym kraju ponad tysiąc zawiadomień od osób, które czują się ofiarami tego przestępstwa.

To uporczywe i natrętne nękanie, zazwyczaj polegające na ciągłych próbach nawiązania kontaktu z drugą osobą, mimo jej wyraźnego sprzeciwu. Najczęściej za stalking uważa się: uporczywe telefonowanie, wysyłanie sms-ów, e-maili; oczernianie osoby w internecie czy zostawianie informacji pod drzwiami mieszkania.