Sprawa Michała Tuska nabiera tempa w prokuraturze

2012-08-17 16:10 | Aktualizacja: 18:25
Donald i Michał Tuskowie

Donald i Michał Tuskowie (Fot. LUDMILA MITREGA / AP)

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przejmie od Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście postępowanie sprawdzające dotyczące zawiadomienia o możliwości działania na szkodę majątkową spółki Port Lotniczy Gdańsk przez Michała Tuska.

reklama


O przekazaniu sprawy dotyczącej syna premiera do prokuratury okręgowej poinformowała zastępca Prokuratura Rejonowego Gdańsk-Śródmieście Małgorzata Popadiuk.

Dodała, że w trakcie prowadzonego postępowania przesłuchano prezesa stowarzyszenia "Stop Korupcji" Tomasza Kwiatka, który przekazał w poniedziałek do Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście zawiadomienie dotyczące Michała Tuska. Jego przesłuchanie odbyło się w prokuraturze w Opolu, gdzie ma siedzibę stowarzyszenie.

W piśmie do prokuratury szef "Stop korupcji" argumentuje, że w przypadku Michała Tuska mogło dojść do złamania przepisów 296 i 296a Kodeksu karnego przeciwko obrotowi gospodarczemu, zagrożonych karą więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.

Według Kwiatka w przypadku syna szefa rządu, który pracował jednocześnie dla gdańskiego lotniska i OLT Express (przewoźnika należącego do Amber Gold), mogło dojść do konfliktu interesów, na której stracić mogła spółka Port Lotniczy Gdańsk.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi obecnie dwa odrębne postępowania dotyczące Amber Gold. Śledczy zajmują się zawiadomieniami: klientów spółki, Komisji Nadzoru Finansowego i Banku Gospodarki Żywnościowej. W piątek rano w związku działalnością Amber Gold prezesowi spółki Marcinowi P. postawiono zarzuty przestępstwa; jego przesłuchanie trwa.

Jednocześnie prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające w sprawie zawiadomienia złożonego przez prezesa Amber Gold. Dotyczy ono "podejrzenia popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy publicznych, pracowników KNF i ABW".

Ze spółką OLT Express współpracował pracujący w Porcie Lotniczym w Gdańsku syn premiera. W wywiadzie dla trójmiejskiej "Gazety Wyborczej" Michał Tusk mówił, że jego ojciec nie był zachwycony tym, iż zatrudnił się na lotnisku. "Ale też nie powiedział jednoznacznie, bym tam nie szedł" - powiedział syn premiera.

Szef Amber Gold Marcin P. w tygodniku "Wprost" stwierdził, że Tusk "przyniósł nam konkretną informację o tym, ile Port Lotniczy w Gdańsku bierze od naszej konkurencji, konkretnie od Wizz Air, za obsłużenie jednego pasażera". Tego typu dane są jedną z najpilniej strzeżonych informacji. W grę wchodzą potężne pieniądze. Bywa, że linie lotnicze miesiącami negocjują z lotniskami opłaty" - czytamy w artykule.

Michał Tusk cytowany przez "Wprost" kategorycznie zaprzeczył, że przekazał OLT taką informację; tłumaczył, że operował tylko ogólnodostępnymi danymi.reklama
PAP Źródło: PAP
Wypowiedzi: 195
1 2 3 4 ... 20 starsze
 • ~żółw2012-08-23 12:33

  Nabiera tempa? Przeciez on juz jechał szybka koleją, a że chyba prędkość w dalszym ciągu chyba była za mała więc przeniósł sie na samoloty. To jak nic szykuje sie na ministra.

 • ~wywalony z roboty2012-08-22 09:11

  Nic sie nie stanie a fani telenowel z duzych miast -będą głosować na Po.Czym wiecej afer tym lepsze notowania Premiera-zawsze był mistrzem'nocnych zmian'

 • ~ala222012-08-20 22:59

  przytocze słowa ś.p. prezydęta, więc nie moderować prosze. Spieprzaj pan, spieprzaj dziadu...

 • ~ala222012-08-20 22:55

  mlody tusk operowal tylko ogolnie dostepnymi danymi, takimi co znalazl wpisujac haslo w google. A amber gold zapłaciła mu za to trzy razy po 6 tysięcy złociszy, pewnie jeszcze nieopodatkowanych, bo pewnie tata doradził za namową rostkowskiego rotschilda, żeby ta praca podciągnąć pod tfórczość radosną, a ta wiadomo nieopodatkowana jest. A ja nazywam sie Dżejms. Dżejms Bont.

 • ~Klara2012-08-20 15:23

  Ateraz jak widaćna zdiecju łapją MUCHY I ZYJE IM SIE LEPIEJ

 • ~matka Polka2012-08-20 10:26

  Sternik nie prowadzi Polski w nieznanym kierunku.Sternik prowadzi POLSKE do zaglady.To juz dawno widoczne.Czy jeszcze nie zauwazyliscie? :-(

 • ~Zbigniew2012-08-20 09:53

  Nareszcie pojawiło sie nazwisko TUSK kolo jakiejś afery, bo zawsze afery były na podwórku rzadowym prawie w samym centrum ale p.Premier nigdy nic nie wiedział, nigdy nie czytał żadnych raportów przynoszących złe wiadomości,no nie wiedział. Te dobre pewnie czytał. 2009 rok raport KNF i do tego czasu nic nie zrobił,ani żadne służby. Jak łatwo mówić,nie zadziałało państwo. Jeżeli państwo nie działa to trzeba zmienić sternika bo płynie w niznanym kierunku. Zresztą gdyby miał odrobine honoru sam odszedłby, ale widać nie bedzie turlał sie w tym błocie dalej. Strach przed oddaniem władzy jest tak wielki ? Dlaczego ?.

 • ~zdobędzie TUSKI ród .2012-08-19 08:07

  Po odspiewaniu " międzynarodówki " podrzucili nam temat na wakacjie .
  Cala rodzinka jest obsikana feromonami , oni jednakowo pachną .
  Trampkarz nie może oddzielić piłeczki od rządzenia to dał by radę oddzielić od
  Koryta rodzinkę .

 • ~Beata2012-08-19 06:08

  POMATOLY pamietacie haslo wyborcze Platformy???
  ABY ZYLO SIE LEPIEJ!!!
  Hahahaha

 • ~, nigdy wiecej tuskoidalnych2012-08-18 22:52

  jak wybierzecie tuska jeszce raz to nasrallachy was zrobia ser do zsrr

1 2 3 4 ... 20 starsze

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV