Biskup Piotr Jarecki wystąpił przeciwko PiS i TV Trwam

2012-10-25 22:00 | Aktualizacja: 22:00
Biskup Piotr Jarecki

Biskup Piotr Jarecki (Fot. JACEK HEROK / Newspix)

Ciekawy wywiad, nie tylko dlatego, że udzielił go biskup przyłapany na jeździe po pijanemu. Także z uwagi na to, co biskup Piotr Jarecki w nim mówi. Hierarcha krytykuje marsz organizowany przez TV Trwam, Radio Maryja i PiS, dodaje też, że telewizja ojca Tadeusza Rydzyka powinna ubiegać się w konkursie o miejsce na multipleksie.

reklama


Żadnej partii nie wolno angażować autorytetu Kościoła - podkreśla biskup Piotr Jarecki w nieautoryzowanym wywiadzie opublikowanym przez Katolicką Agencję Informacyjną.

Ludzie, którzy podzielają te same wartości i kierują się zasadami inspirowanymi wiarą, zaproponować mogą różne drogi realizacji celów politycznych. Żadna więc partia nie ma prawa twierdzić, że to ona reprezentuje Kościół. A jeśli tak głosi, jest to instrumentalizacja Kościoła dla celów politycznych. A do tego nikt nie ma prawa - zaznaczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Co ciekawe, hierarcha skrytykował też zorganizowany 29 września w Warszawie marsz uliczny pod hasłem "Obudź się Polsko!", współorganizowany przez PiS, telewizję Trwam, Radio Maryja i Solidarność.

Takie działania nie są zgodne z doktryną Kościoła i trzeba to wyraźnie powiedzieć. Nazwałbym je wkroczeniem na niebezpieczną drogę niejasności i zamieszania - ocenia biskup Jarecki. - Jeżeli w ten sposób podmioty kościelne, bądź za takie uznawane - Radio Maryja, TV Trwam - dawałyby sygnał, że za swoją reprezentację wierzący winni uznać konkretną partię, jest to istotne zafałszowanie nauczania Soboru Watykańskiego II. Podobnie, jeśli związek zawodowy obierałby jedną z partii politycznych za swoją reprezentację, to też wypacza właściwą sobie misję. "Solidarność" nie jest powołana do tego, by być przybudówką jakiejś partii. Ma bronić interesów każdego człowieka pracującego i godności pracy jako takiej - stwierdził.

Odnosząc się natomiast do sprawy nieprzyznania przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji koncesji na nadawanie TV Trwam na multipleksie, czyli platformie telewizji cyfrowej, hierarcha przyznał, że widzi miejsce tego medium w ofercie cyfrowej, jednak na równych zasadach z innymi.

Winno jednak spełnić warunki konkursu na koncesję. Jeżeli założymy, że warunki te są sprawiedliwe, to niezależnie od tego czy jest to podmiot kościelny czy niekościelny, powinno się je respektować - skomentował.

Biskup Piotr Jarecki został przyłapany w ostatni weekend na jeździe samochodem pod wpływem alkoholu. Rozbił toyotę na słupie ulicznym w Warszawie, badanie alkomatem wykazało u niego ponad 2,5 prom. alkoholu. Duchowny przeprosił publicznie za to, co zrobił i zapowiedział, że chce poddać się leczeniu odwykowemu. Będzie musiał jednak odpowiedzieć za kierowanie autem po pijanemu. Grożą mu dwa lata więzienia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
Źródło: dziennik.pl
Wypowiedzi: 417
1 2 3 4 ... 42 starsze
 • ~Aster2015-05-07 11:58

  Aby napisać cokolwiek o Człowieku, trzeba go poznać.
  Uważam, że Ksiądz Biskup Piotr Jarecki jest WYJĄTKYM BISKUPEM i WYJATKOWYM CZŁOWIEKIEM mimo słabości. Mam nadzieję, że to trudne doświadczenie zmieni Ekscelencję.
  Chciałabym, aby wszyscy duchowni byli tacy jak Ksiądz Biskup!!!
  Jesteśmy Ludźmi ze wszystkimi zaletami i słabościami i mamy czas na poprawę!!!

 • ~ld2015-02-15 20:16

  Biskup Jarecki to bardzo dobry człowiek. Wypadek po pijanemu jest złem.Każdy człowiek ma prawo do błędu.

 • ~xyz2015-01-07 01:46

  W miesiąc po tym jak powiedział do pewnego księdza, zejdź mi z oczu szatanie, przytrafia się ks. biskupowi ktoś polewa za dużo. Długie są ręce niemieckich zakonów

 • ~JOZEK2013-01-28 12:52

  SZKODA MI GO NO ALE JEST PIJAKIEM TAKA PRAWDA TYLKO JEDNO POZBAWA WSZELKICH GODNOSCI BISKUPICH

 • ~katolik2012-12-27 09:33

  Jeden biskup który mówi głosem prawdziwie kapłańskim a nie moherowym !!! Takich kapłanów nam potrzeba a nie Rydzyków, którzy namawiają do nienawiści !!!

 • ~an232012-12-26 22:55

  jestem katolikiem i pisze do tych panów z episkopatu. To inteligentny czliowiek i zna języki..? Prosze go wypierniczyć do Mongoli niech tam do konca życia jest zwykłym księdzem

 • ~mor2012-12-26 22:00

  Skróć sobie kolego tego POMATOLA na MATOŁA; sens zachowasz, a i bliższe to będzie Twoim poetyckim talentom.

 • ~mor2012-12-26 21:55

  amen - Ty się lepiej ugryź, przez lewe ramię w prawy pośladek, albo na odwrót. Bedzie to równie skuteczne, jak Twój "płomienny" apel w obronie toruńskiej rozgłośni.

 • ~mira2012-11-09 09:26

  Księże Biskupie nie niszcz Kościołą

 • ~amen.2012-11-01 21:10

  Jakim prawem porpuracje PIJAKU zabierasz głos w naszych radia maryja sprawach .To my go utrzymujemy i co gorsze że takiego kretna jak ty pijaczku. Za czyją krwawice chlałeś aż wpadłeś w naług jak nie za nasze pieniądze.Tą szatę porpurową też dostałes za wierne podtanstwo i obszczekiwanie /pouczanie/co nam wolno według twojch towarzyszy z TW sekretarzyn Michalika i KO /UB eskie przynależności prymasika Kowalczyka i oto taki ,,sługa bez zasad moralnych piotrus Jarock zostaje jednym z nich porpuratem--biskupiną alkoholików. Taki pijaczek wmawia nam że poda się leczeniu ito na nasz koszk --moralne to ? dobrowolnej karze? a do pierdla na 5 lat iniech zazna smaku doli tych co nie mieli kasy i układów z KO,,TW michalikiem i pokaże swoie miłosierdzie -nawróci chodz paru niszczęsników.Taki teraz mamy episkopecik sami swoi TW --KO--pijaczki . Taki KO prymas moze wyswięcic pożądnego księdza ? jak sam oszukiwał Papieża współprwcował z SB. Jarocki jestes typem wykszałconym i przebiegłym w swych kłamstwach jak każdy pijak;. stad twoje nikczemne ,obrzydliwe pełne pogardy dla nas Polaków ,wywiady pełne wypocin degenerata . Pokaż się publicznie to usłyszysz trochę więcej prawdy osobie swojch mocodawcach u których MARSZ--SOLIDARNOSC--TV TRWAM i PiS powodują napady wścieklizny tej mafii episkopatu.Zwrócone mienie ponowie ZRABOWALIŚĆIE nam wiernym tego kośćioła i teraz beszczelnie opluwcie nas jak pijak Jarocki kanalia jedna wyzuty z ambicj i honoru,SZmatławiec...

1 2 3 4 ... 42 starsze

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV