Reklama

Pożyczka od rodziny - jakie mogą być konsekwencje

W przypadku, kiedy decydujesz się na udzielenie pożyczki osobie z rodziny, należy pamiętać, że mogą się zdarzyć różne przypadki, które spowodują, że pożyczonych pieniędzy nigdy Ci nie zwrócą. Ponadto, zarówno pożyczkodawca, jak i pożyczkobiorca mogą zostać oszukane,a konsekwencje takich działań zawsze są nieprzewidywalne.

W sierpniu 2019 roku do sądu w Poznaniu został złożony pozew o zwrot pożyczki. Pożyczkodawca zrobił cztery przelewy bankowe, których łączna kwota wynosiła 180 tysięcy złotych, bez podania tytułów owych przelewów. Sąd odrzucił pozew ze względu na brak wiarygodnych dowodów.

Podobna sytuacja zdarzyła się również w Augustowie. Kobieta w ciąży i z dwójką dzieci nie mogła zapłacić czynszu za mieszkanie, dlatego pożyczyła 20 tysięcy złotych u swojej ciotki. Krewna zaproponowała podpisanie umowy, której kobieta nawet nie przeczytała. Zgodnie z umową, kobieta była zobowiązana do przeniesienia własności swojego mieszkania w przypadku niespłacenia długu. Pokrzywdzona zgłosiła sprawę do prokuratury, obecnie jest ona w trakcie procedowania.

Zdarzają się jednak też pozytywne decyzje sądu. Przedsiębiorca w Łodzi pożyczył krewnemu pieniądze i sporządził odpowiednią umowę, w której zostały uwzględnione wszystkie warunki zwrotu pożyczki: data, kwota i odsetki za korzystanie z pożyczki. Sąd zmusił pozwanego do spłaty 3617 złotych wraz z opłatami sądowymi.

Jak pożyczać od krewnych: o czym warto wiedzieć

Wszystkie kwestie, związane z kredytowaniem osób krewnych zostały uregulowane w Kodeksie Cywilnym (art. 720-724). Zgodnie z umową, kwoty, które są pożyczane, podlegają opodatkowaniu. Rodzinna pożyczka jest uznawana za transakcję cywilnoprawną, dlatego kredytobiorca jest zobowiązany do zapłaty podatku w wysokości 2% od kwoty pożyczki. W przypadku niezapłacenia podatku, może on dostać karę w wysokości 20% całkowitej kwoty.

Można też uniknąć podatku, jeżeli pożyczka jest udzielana małżonkowi, dziecku, rodzicom, babciom czy dziadkom. Ważnym warunkiem zwolnienia z podatku jest maksymalna kwota udzielanej pożyczki, która nie powinna przekraczać 9 637 złotych w ciągu ostatnich 5 lat. Dla innych stopni pokrewieństwa obowiązuje podatek w wysokości 2%.

Materiały prasowe

Gdzie znaleźć korzystne warunki pożyczkowe

Wydaje się, że wzięcie pożyczki u osób z rodziny jest świetnym rozwiązaniem w trudnej sytuacji finansowej. Ale nie zawsze to się sprawdza, między innymi ze względu na to, że kwestie finansowe często psują relacje pomiędzy krewnymi.

Najlepiej nie liczyć na czyjeś wsparcie i samodzielnie szukać rozwiązania problemów. Najbardziej wygodnym wyjściem jest wzięcie pożyczki w Szybka Gotówka. Dla przykładu, gdyby kobieta z Augustowa wzięła pożyczkę na spłatę czynszu, nie musiałaby teraz ponosić kosztów prawnych.

Maksymalna kwota pożyczki to 15 tysięcy złotych, a maksymalny termin jej spłaty to 65 dni. Za pierwszą pożyczkę w wysokości do 6 tysięcy nie trzeba płacić odsetek. To oznacza, że pożyczkobiorca może zwrócić dokładnie tyle, ile pożyczył.

Wielką przewagą serwisu jest możliwość złożenia wniosku w domu. Decyzja o przyznaniu pożyczki jest podejmowana w ciągu 15 minut. Pożyczkobiorca otrzymuje wiadomość na podany numer telefonu z decyzją o udzieleniu pożyczki.

Dlaczego warto skorzystać z serwisu Szybka Gotówka

Szybkie pożyczki są bardzo wygodną alternatywą wobec kredytów bankowych oraz pożyczaniu środków od osób z rodziny. Przecież nie wszyscy chcą opowiadać bliskim o swoich problemach. Firmy pożyczkowe cieszą się ogromną popularnością ze względu na dużą liczbę pozytywnych decyzji. Coraz więcej Polaków korzysta z tego rodzaju usług, czego najlepszym dowodem są statystyki klientów w różnych województwach. Żeby złożyć wniosek o pożyczkę wystarczy zarejestrować się na stronie i podać numer dowodu, PESEL oraz numer telefonu.