O godzinie 17.00 trumny z całami pary prezydenckiej zostaną przewiezione do archikatedry św. Jana. Godzinę później odbędzie się tam msza, a po mszy duchowni zapraszają na czuwanie, które ma trwać aż do 7.00.

Właścicwe uroczystości zaczną się już w południe. Biały krzyż jest centralnym punktem ołtarza, przy którym na pl. Piłsudskiego w Warszawie odprawiona zostanie msza św. w intencji 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Wysoki krzyż stoi na dużym podium, okrytym białym materiałem, które podczas mszy żałobnej, zaplanowanej na godz. 13, pomieści ok. 300 osób - duchownych i chór.

Po obu stronach krzyża, na czarnym płóciennym ekranie umieszczone są w porządku alfabetycznym, w trzech rzędach zdjęcia 96 ofiar ubiegłotygodniowej katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem. Zdjęcia pary prezydenckiej - Lecha i Marii Kaczyńskich - otoczone są biało-czerwoną obwódką. Przed podium ułożono wielobarwny kobierzec z kwiatów.

Najbliżej ołtarza znajdują się puste obecnie sektory dla rodzin ofiar i oficjalnych gości. Przewidziano w nich ok. 5 tys. miejsc. Następnie ulokowane są oddzielone barierkami platformy dla kamer telewizyjnych i fotoreporterów. Powoli zapełniają się one dziennikarzami.

Barierkami oddzielona jest także droga dla służb wzdłuż osi: ołtarz-Grób Nieznanego Żołnierza-centralna aleja Ogrodu Saskiego. Po obu stronach tej drogi umiejscowiono sektory dla pozostałych uczestników uroczystości żałobnych. U szczytu dwóch sektorów najbliżej ołtarza symetrycznie umieszczono telebimy, na których transmitowany będzie przebieg całej uroczystości.













Reklama




Plac powoli zapełnia się uczestnikami żałobnych obchodów. Jest już na nim kilkaset osób. Harcerze przynoszą wodę mineralną, która ma być rozdawana uczestnikom, ratownicy organizują punkty medyczne. Wiele osób przychodzi z własnymi, rozkładanymi krzesełkami, przynosi też flagi narodowe, przepasane czarnymi wstęgami. Wszystkie flagi na pl. Piłsudskiego opuszczone są do połowy masztów.

Jest słoneczna pogoda, ale chłodno. Wiele osób robi zdjęcia, filmuje i rozgrzewa się przyniesionymi w termosach ciepłymi napojami.

Nad bezpieczeństwem zgromadzonych czuwać ma 1,6 tys. funkcjonariuszy różnych służb. W okolicach placu i Ogrodu Saskiego ma być także ponad 20 karetek i siedem punktów medycznych. Przygotowano także do rozdania 180 tys. półlitrowych butelek wody.

Spokojny poranek

W centrum Warszawy, m.in. w okolicach pl. Piłsudskiego, gdzie w sobotę mają odbyć się uroczystości żałobne ku czci ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem panuje spokój, a ruch jest niewielki - poinformowała PAP Komenda Stołeczna Policji.

Od rana spokojnie jest także na warszawskich dworcach i w środkach komunikacji miejskiej.

"Od rana nie odnotowano żadnych wypadków i kolizji, ruch samochodów jest niewielki" - powiedział PAP rzecznik KSP podinsp. Maciej Karczyński. Jak dodał, dotąd funkcjonariusze odholowali kilkanaście samochodów, zaparkowanych na ulicach, które w sobotę wyłączone są z ruchu.



Policja apeluje do kierowców, aby nie pozostawiali swoich samochodów na zamkniętych ulicach. Jak informuje policja, największy problem jest w sobotę rano na Wisłostradzie, gdzie wielu kierowców mimo zakazu zaparkowało swoje auta.

Łącznie w stolicy udostępniono ok. 45 tys. miejsc parkingowych. Można m.in. korzystać z parkingów w Centrach Handlowych: Arkadia, Galeria Mokotów, Reduta, Bemowo, Wola Park, Wileńska, King Cross Praga, E.Leclerc (ul. Aspekt i Jutrzenki), Blue City, Marki, Janki, Ursynów, IKEA Janki i Targówek, Auchan (ul. Modlińska i Puławska), Real (al. Krakowska i ul. Puławska), Macro Cash & Carry (ul. Wolności, Kolumbijska i Al. Jerozolimskie), Promenada, M1, Fort Wola, Tesco (ul. Górczewska, Połczyńska, Stalowa i Al. KEN).

W stolicy w sobotę nieodpłatnie dostępne są również wszystkie parkingi działające w systemie Parkuj i Jedź: Metro Młociny, Metro Marymont, Metro Wilanowska, Metro Ursynów, Metro Stokłosy, Anin oraz Połczyńska. Dostępny będzie także parking przy Cmentarzu Północnym.

Nad bezpieczeństwem uczestników ceremonii żałobnych będzie czuwało kilka tysięcy policjantów m.in. na lotnisku Okęcie, dworcach kolejowych i autobusowych oraz w metrze. Policję wspierać będą funkcjonariusze straży granicznej, strażacy, strażnicy miejscy, żandarmeria wojskowa i harcerze.