Na pokaz filmu przybyło około 100 osób, wśród nich współpracownicy papieża, kardynałowie, najbliższy współpracownik premiera Włoch Silvio Berlusconiego - szef Urzędu Rady Ministrów Gianni Letta, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka, twórcy i producenci filmu oraz dziennikarze.

Reklama

W krótkim przemówieniu po pokazie Benedykt XVI wyraził przekonanie, że dokument stanowi ważny wkład w czasie oczekiwania na beatyfikację Jana Pawła II. Odnotował również, że film uwypukla dwie ważne cechy życia i pontyfikatu polskiego papieża: "modlitwę i zapał misyjny".

Film nakręcono z wielkim rozmachem w ostatnich latach - na czterech kontynentach, w 12 krajach - z myślą o beatyfikacji Jana Pawła II. Jest to największe przedsięwzięcie w historii polskiego dokumentu.

Autorem scenariusza jest Mariusz Wituski, współscenarzystą i reżyserem - Jarosław Szmidt. Specjalną rolę przewodnika-narratora pełni w nim dziennikarz TVP Krzysztof Ziemiec, z którym widz zwiedza Watykan i Rzym oraz podróżuje po świecie w wielkiej retrospekcji zagranicznych papieskich pielgrzymek. Muzykę napisał Michał Lorenz.

W filmie jest wiele wzruszających scen i zabawnych anegdot o Janie Pawle II oraz bardzo osobistych wspomnień. Zawarto w nim wypowiedzi około 25 osób, między innymi Lecha Wałęsy, Placido Domingo, rabina Meira Laua, byłego nieżyjącego już prezydenta Włoch Francesco Cossigi.