Ustawiona została duża scena, po środku której znajduje się obraz z Madonną. Przebieg czuwania śledzić można będzie też na kilku telebimach.

Reklama

Na Circo Massimo przybywają głównie młodzi ludzie, niemal z całego świata. Trzymają flagi i transparenty, śpiewają i grają na gitarach. Wśród nich jest obecnych wielu pielgrzymów z Polski. Przybyli na starożytny stadion rozkładają karimaty i folie. Niektórzy rozstawili namioty i zamierzają spędzić tutaj noc. W Rzymie przestał już padać deszcz.

Młodzi ludzie, m.in. z Hiszpanii, którzy zamierzają nocować w namiotach (w Rzymie w nocy ma być 11 st.C) mówili PAP, że będą rozgrzewali się muzyką i tańcem.

Jak podkreślali, są tutaj ponieważ Jan Paweł II był człowiekiem "autentycznym, który pociągał ludzi swoją otwartością i szczerością". "Jan Paweł II był dla mnie wzorem, szczególnie kiedy, jako stary i chory człowiek, nie odsunął się, nie ukrył, ale był aktywny. Pokazał nam, że wiara może dać człowiekowi siłę" - mówił PAP Mosef z Hiszpanii.

Z kolei Anna Lipok z Niemiec podkreślała, że przyjechała na beatyfikację, by za wstawiennictwem Jana Pawła II prosić o uzdrowienie 16-letniego chłopca, pozostającego w śpiączce.

Pielgrzymi z Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech powiedzieli PAP, że przybyli na Circo Massimo 30-osobową grupą. "Chcemy się modlić o pokój dla Polski i całego świata. Jan Paweł II dodawał nam otuchy, pomagał przetrwać trudne chwile tu, w tym kraju i nie odcinać się od korzeni" - mówili.Czuwanie ma rozpocząć się o godz. 20. Według szacunków reporterów PAP na Circo Massimo do tej pory zgromadziło się kilka tysięcy osób, przez cały czas dochodzą kolejne grupy.

Pielgrzymi wysłuchają świadectw trzech osób o Janie Pawle II: wieloletniego rzecznika prasowego Watykanu Joaquino Navarro -Vallsa, metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza i siostry Marie Simon-Pierre, której uzdrowienie zostało uznane za cud w procesie beatyfikacyjnym polskiego papieża.

Reklama

Zabrzmi hymn o Janie Pawle II zatytułowany "Otwórzcie drzwi Chrystusowi!", a modlitwę różańcową poprowadzi wikariusz Rzymu kard. Agostino Vallini.

Poprzez łącza satelitarne dojdzie do połączenia z pięcioma sanktuariami na świecie, w których wierni także będą uczestniczyć we wspólnej modlitwie. Będą to sanktuaria: Miłosierdzia Bożego w Krakowie - Łagiewnikach, Kawekamo - Bugando w Tanzanii, sanktuarium Matki Bożej Notre Dame w libańskiej Harissie, Bazylika Matki Bożej w meksykańskiej Guadalupe i sanktuarium w Fatimie.

Zebrani usłyszą fragmenty homilii Jana Pawła II, które wygłosił odwiedzając te miejsca. Na zakończenie uczestnicy czuwania zaśpiewają hymn "Salve Regina". Zaplanowano też połączenie z papieżem Benedyktem XVI, który udzieli wiernym błogosławieństwa.

Po czuwaniu pielgrzymi mają przejść na Plac św. Piotra trasą przez centrum miasta. W ramach inicjatywy "Biała Noc Modlitwy" (La notte Bianca di Preghiera), przez całą noc otwartych będzie osiem kościołów w centrum Rzymu.

Według piątkowych szacunków Biura Pielgrzymkowego diecezji rzymskiej w czuwaniu ma uczestniczyć około 120 tys. osób.