Ok tysiąca osób mimo chłodu i deszczu zebrało się w niedzielę na Pl. Piłsudskiego w Warszawie, gdzie od godz. 10 na dwóch telebimach można oglądać transmisję beatyfikacji Jana Pawła II z Watykanu. Na Placu Piłsudskiego organizatorzy przygotowali ok. tysiąca miejsc siedzących. Są one przeznaczone przede wszystkim dla osób starszych lub mających trudności z poruszaniem się.

Reklama

Na placu widać morze parasoli, ludzie chowają się przed deszczem pod drzewami w ogrodzie saskim, kilkudziesięcioosobowe grupki stoją w parku w pobliżu placu. Gdzieniegdzie spod parasoli wystają biało-czerwone i żółto-białe flagi Jak informuje policja, w uroczystościach bierze udział ok. tysiąca osób. Na placu, w pobliżu krzyża upamiętniającego msze św., które w tym miejscu Jan Paweł II odprawił w 1979 i 1999 r., ustawione są dwa telebimy oraz scena. W sobotę wieczorem prowadzono z niej modlitwy, a w niedzielę w południe odbędzie się tam nabożeństwo, które odprawi biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki. Wcześniej od godz. 9 na telebimach były wyświetlane multimedialne materiały o Janie Pawle II, a od godz. 10 będzie transmitowana msza św. z Rzymu.

Na placu jest też replika papamobile z 1979 r. Pojazd przygotowany na podwoziu ciężarówki star stoi pod namiotem od strony hotelu Victoria. Tuż po beatyfikacji przystrojony białymi i żółtymi kwiatami ruszy Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie również w niedzielę odbędą się uroczystości związane z beatyfikacją. "Nie mogłem jechać na uroczystości beatyfikacyjne do Rzymu. Przyszedłem bezpośrednio po służbie, pracuję w ochronie. To dzień szczególny" - powiedział reporterowi PAP mężczyzna w średnim wieku, który na Pl. Piłsudskiego z podwarszawskiej Wesołej.

"Przyjść tutaj to mój obowiązek" - podkreśliła starsza pani z Warszawy. "Gdy papież odprawiał mszę św. 1979 r. stałam pod Zachętą, bo nie dało się podejść bliżej. Dlatego dzisiaj przyszłam z córkami już o godz. 7" - dodała. W namiocie na Placu Piłsudskiego czynna jest wystawa "Błogosławiony Jan Paweł II". Są na niej fotografie ilustrujące istotne momenty z życia Jana Pawła II, m.in.: spotkanie z Matką Teresą, modlitwa nad grobem ks. Jerzego Popiełuszki, zamach na placu Świętego Piotra. Wystawa będzie do 8 maja, w godzinach 10-20. Wstęp bezpłatny.

O godz. 21 na Placu Piłsudskiego odbędzie się koncert "Miłość mi wszystko wyjaśniła". Muzykę do tekstów Karola Wojtyły skomponował jazzman, kompozytor, pianista Joachim Mencel. W trakcie koncertu wystąpią artyści z różnych stron świata, m.in.: Dino Saluzzi, Jorgos Skolias, Ewa Bem, Valerie Ekoume. Jan Paweł II dwukrotnie odprawiał msze św. na Pl. Piłsudskiego w Warszawie. Do historii przeszło szczególnie nabożeństwo z pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. (wówczas na pl. Zwycięstwa). To wtedy papież wypowiedział słowa: "Niech stąpi Duch Twój i odmieni oblicze ziemi.