Prezes IPN Łukasz Kamiński w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wyjaśnia, że ten dokument jest unikalnym źródłem historycznym. Jest to oryginalny, opatrzony osobistym podpisem raport przygotowany i przekazany Reichsführerowi SS Heinrichowi Himmlerowi. Został w nim opisany przebieg walk w getcie. Zdaniem doktora Kamińskiego jest to mimowolny hołd dla bohaterstwa żydowskich powstańców. Gigantyczne znaczenie raportu polega również na tym, że zostało tam umieszczonych około 50 fotografii, jedynych tego rodzaju świadectw walki w getcie.

Reklama

Dokument był jednym z głównych dowodów przed sądami i trybunałami w Norymberdze i Warszawie. Na podstawie zawartych tam informacji skazanych przez sądy polskie i niemieckie zostało wielu uczestników pacyfikacji getta warszawskiego.

W dokumencie Stroop raportował między innymi: udało się ująć lub z całą pewnością zgładzić ogółem 56 065 Żydów. Do tej liczby należy jeszcze dodać Żydów, którzy zginęli na skutek wysadzenia w powietrze, pożarów i tak dalej, których liczby nie można było jednak ustalić.

Niemiecka akcja zagłady getta warszawskiego trwała od 19 kwietnia do 16 maja 1943 roku. Kierował nią dowódca SS i policji w dystrykcie warszawskim Generalnego Gubernatorstwa Brigadeführer SS, generał major policji Jürgen Stroop. Za tę zbrodniczą akcję został stracony w warszawskim więzieniu 6 marca 1952 roku.