Zakompleksiony przeciętniak z katolickiej rodziny, nijaki, o banalnej osobowości - te wszystkie określenie idealnie pasują do Heinricha Himmlera. Jak zatem ktoś o takich cechach mógł stać się jedną z najpotężniejszych postaci hitlerowskiego reżimu, człowiekiem skupiającym w swoim ręku ogromną władzę, panem życia i śmierci milionów ludzi?

Reklama

Na te pytania próbuje odpowiedzieć w obszernej i szczegółowej biografii niemiecki historyk Peter Longerich. Krok po kroku śledzimy, jak Himmler rozszerzał swoją władzę począwszy od SS, po Gestapo i policję aż do stanowisk ministra spraw wewnętrznych i dowódcy armii.

Ale książka "Himmler. Buchalter śmierci" ukazuje także jego życie prywatne, stosunek do kobiet, fascynację różnorakimi obrzędami, symboliką i rytuałami. Tytuły podrozdziałów mówią same za siebie: "Kult Teutonów" czy choćby "Symbole, święta, rytuały".

Co na przykład oprócz wierności Hitlerowi symbolizowała złowieszcza "trupia główka", będąca "znakiem firmowym" SS?. Każdy esesman o numerze członkostwa poniżej 2000 otrzymywał sygnet z takim symbolem oraz specjalny list od Himmlera: Trupia główka przypomina nam, by w każdej chwili być gotowym poświęcić nasze indywidualne życie dla życia całej wspólnoty. Runy po drugiej stronie trupiej główki są świętymi symbolami naszej przeszłości, z który na powrót się połączyliśmy poprzez ideologię narodowego socjalizmu (...) Sygnet otoczony jest liśćmi dębu, prastarego germańskiego drzewa.

Media

Z biegiem czasu Himmler stworzył również różne ceremonie, od ceremonii związanych z narodzinami i małżeństwem po obrządki pogrzebowe - pisze Longerich. Dowiadujemy się także m.in. o fascynacji Reichsfuehrera SS teorią...lodu kosmicznego, mimo że została ona jednomyślnie odrzucona przez ówczesną naukę. Teoria zakładała, że to, co dzieje się w kosmosie, jest zdeterminowane przez antagonizm między słońcem a planetami lodowymi.

Wykazy, plany, wykresy i fantazje - tego w życiu Himmlera nie brakowało. Od antychrześcijańskiej religii, ideału teutońskiej rasy po plany komór gazowych, krematoriów i rejestry wymordowanych. W ten sposób możemy dokładnie prześledzić, jak Himmler zamieniał się w buchaltera śmierci. Książka Longericha to doskonałe studium osobowości jednej z najbardziej odrażających postaci w historii ludzkości.

Peter Longerich, "Himmler. Buchalter śmierci", Prószyński i S-ka