Przed południem w archikatedrze Świętego Jana odbyła się msza święta w intencji Józefa Piłsudskiego. Po niej uczestnicy uroczystości rocznicowych przeszli pod pomnik marszałka. Był apel pamięci, a przed pomnikiem złożono wieńce i kwiaty, młodzi strzelcy złożyli przysięgę.

Reklama

Józef Piłsudski, Marszałek Polski, Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny Wojska Polskiego, to jedna z najwybitniejszych postaci w historii naszego kraju.

W latach 1914-1916 dowodził Pierwszą Brygadą Legionów Polskich. Jego powrót do ojczyzny 10 listopada 1918 roku stał się sygnałem do ogłoszenia niepodległości Polski. Jako Naczelny Wódz Józef Piłsudski zorganizował w 1919 roku zbrojny opór przeciwko najazdowi bolszewickiemu. W czasie wojny polsko-rosyjskiej odniósł wiele zwycięstw.

Dowodził w rozstrzygającej o losach wojny i o niepodległości Polski, zwycięskiej Bitwie Warszawskiej w sierpniu 1920 roku, która przeszła do historii jako "Cud nad Wisłą". W 1926 roku marszałek Piłsudski dokonał zamachu stanu i wprowadził tzw. rządy sanacyjne.

Józef Piłsudski został pochowany na Wawelu w krypcie św. Leonarda. Jego serce złożono na wileńskim cmentarzu na Rossie, obok jego matki. Pogrzeb marszałka stał się wielką manifestacją jedności narodowej. Szacuje się, że wzięło w nim udział około 200 tysięcy osób. Kondukt żałobny ciągnął się przez kilka kilometrów.

W 1937 roku na polecenie metropolity krakowskiego arcybiskupa Adama Sapiehy trumna ze szczątkami marszałka została przeniesiona do krypty pod wieżą Srebrnych Dzwonów i tam spoczywa.