Na polskich samolotach widniały zaś biało-czerwone szachownice. Był to symbol przetrwania Polski. Zbigniew Wawer przypomniał, że biało-czerwona flaga wiąże się z takimi wydarzeniami, jak Powstanie Warszawskie, bitwa o Monte Cassino czy zdobycie Berlina 70 lat temu.

Reklama

Gość Jedynki podkreślił, że Polacy odegrali dużą rolę przy zdobyciu stolicy III Rzeszy. Wspierali bowiem sowieckie czołgi, które nie miały należytej ochrony piechoty. Zbigniew Wawer powiedział, że poszczególne pododdziały na wyścigi zatykały flagi na zdobytych gmachach. Zdarzało się, że Sowieci zrzucali polskie flagi i zawieszali własne. Polacy pierwszą biało-czerwoną flagę zawiesili 2 maja 1945 roku po godz. 6.20 na stacji kolejki miejskiej Tiergarten.

Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego dodał, że Józef Stalin, zdobywając Berlin, chciał przypieczętować zajęcie Środkowej Europy. Natomiast dowódca sił amerykańskich, generał Dwight Eisenhower, wstrzymywał swoje oddziały, pamiętając o podziale stref wpływów, dokonanym w Teheranie i Jałcie.

Zbigniew Wawer zaprosił wszystkich do Muzeum Wojska Polskiego, które będzie otwarte dziś i jutro. Wstęp jest wolny. Gość Jedynki powiedział, że jest to najstarsze muzeum wojskowe w Polsce. Zostało powołane 95 lat temu rozkazem marszałka Józefa Piłsudskiego. Muzeum oprócz głównej siedziby w Alejach Jerozolimskich w Warszawie ma oddziały na Sadybie i w Poznaniu, a 17 września zostanie w stolicy otwarty jego kolejny oddział - Muzeum Katyńskie.