Do spotkania doszło w Pałacu Prezydenckim w Jerozolimie, tuż po mszy św., która odprawiona została w Bazylice Grobu Pańskiego na Starym Mieście. Wydarzenie przygotowali obecni na spotkaniu z Riwlinem ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski oraz Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Urząd ten jest głównym organizatorem, m.in. w Tyberiadzie i w Jerozolimie, Zjazdu Polaków ratujących Żydów.

Reklama

W spotkaniu z prezydentem Izraela udział biorą polscy Sprawiedliwi m.in. Zofia Krzyżanowska, która dzięki pielgrzymce pierwszy raz ma okazję zobaczyć Izrael. W czasie okupacji niemieckiej w Pruszkowie ona oraz jej rodzina ukrywali - w mieszkaniu na poddaszu kamienicy w specjalnie przygotowanych schronach - dwie rodziny narodowości żydowskiej: Karola, Reginę i Marię Berman oraz Stanisława, Jadwigę i Barbarę Jabłkowskich.

Inne biorące udział w spotkaniu Polki - uhonorowane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem - to Zofia Hołub, Lucjanna Kuźnicka, Janina Rościszewska-Krawczyk, Helena Szarek, Helena Troszczyńska i Krystyna Wiśniewska.

Obecna jest także Jadwiga Gawrych, której ojciec w 1943 r. został rozstrzelany przez Gestapo za ukrywanie Żydów. Byli to m.in. Abram Słomka i Frania Aronson, których rodzina pani Jadwiga ukrywała w leśniczówce w Wólce Czarnińskiej obok Mińska Mazowieckiego. Udzielali też schronienia i pomocy Teresie Zylberberg i jej mężowi Chaskielowi Papierowi, którzy byli ukrywani w stodole na polu i przy lesie. Niestety, na skutek denuncjacji sąsiadki w dniu 18 marca 1943 r. Teresa Zylberberg została zamordowana podczas akcji likwidacyjnej przeprowadzonej przez Niemców.

Do Pałacu Prezydenckiego przybył także odznaczony przez Instytut Yad Vashem Stefan Mikołajczyk, który w czasie okupacji jako dorastający chłopiec wspólnie ze swoją rodziną pomagał Żydom ukrywającym się przed niemieckimi zbrodniarzami.

W spotkaniu z Riwlinem biorą udział także 95-letni kombatanci 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa: kpt. Władysław Dąbrowski i mjr Zbigniew Aleksander Dłużniewski, którzy uczestniczyli w walkach z Niemcami m.in. o Monte Cassino i Ankonę oraz sędzia Bogusław Nizieński - weteran Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej, a w latach 1999-2004 Rzecznik Interesu Publicznego i kawaler Orderu Orła Białego.

Reklama

Obecni są również wiceszef MSWiA Krzysztof Kozłowski oraz wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, który w Instytucie zajmuje się m.in. problematyką polsko-żydowską i jest współtwórcą Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej na Podkarpaciu.