W prezentacji książki opublikowanej nakładem wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego pod redakcją Jerzego Miziołka uczestniczyli między innymi ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders i były ambasador Włoch w Warszawie Alessandro de Pedys.

Reklama

Tom podzielony jest na dwie części: "Dyplomacja, gospodarka, historia" i "Sztuka, film, literatura, teatr".

Ambasador Anders powiedziała w trakcie wieczoru w Instytucie, że uważa swą misję dyplomatyczną za "kontynuację pracy" swojego ojca, generała Władysława Andersa. - Mój ojciec zawsze mówił o Włoszech, nie opowiadał o wojnie, o cierpieniu, o więzieniu, ale o miejscach w Italii - Monte Cassino, Bolonii, Loreto - podkreśliła. Zwróciła uwagę na zbieżność rocznicy bitwy o Monte Cassino (18 maja 1944 roku) i urodzin Jana Pawła II (18 maja 1920 roku).

Ambasador de Pedys nazwał publikację "piękną księgą". Zwrócił uwagę na wyjątkową wymowę zawartego tam tekstu o cmentarzu włoskich żołnierzy w Białej Podlaskiej. Jak zaznaczył, o ten cmentarz zawsze dbali spontanicznie mieszkańcy miasta. - To symbol więzów między Włochami i Polską - podkreślił. Włoski dyplomata mówił, że ze swego nowego biura w Rzymie będzie codziennie patrzył na niezwykłą fontannę autorstwa rzeźbiarza Igora Mitoraja, który wiele lat spędził we Włoszech.

Redaktor tomu profesor Miziołek odnotował, że znajduje się tam wyjątkowy esej wybitnego włoskiego historyka sztuki, byłego dyrektora Muzeów Watykańskich profesora Antonio Paolucciego o Mitoraju.

Reklama

W bogato ilustrowanej księdze jest między innymi tekst wystąpienia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego "Polska, Włochy - dwa bieguny życia pisarza", wygłoszonego podczas uroczystości nadania mu Orła Białego w Instytucie Polskim w Rzymie w 1998 roku.

Historyk Marco Patricelli przedstawia zaś postać Vincenzo Mario Palmieriego jako "włoskiego świadka Katynia", anatomopatologa, który dowiódł, że zbrodni na polskich oficerach w 1940 roku dokonali Sowieci.