"Szczerze przepraszamy Japonię za popełnienie błędu w poprzedniej wersji nagrania. Nie chcieliśmy obrazić przyjaznych Japończyków" – napisano w tweecie opublikowanym w niedzielę. Dodano, że błąd został naprawiony.

Reklama

Japonia oburzona

W pierwotnej wersji klipu zdjęcie Hirohito, który panował w Japonii w czasie II wojny światowej, pojawiło się obok fotografii ówczesnych przywódców Niemiec i Włoch, Hitlera i Mussoliniego, w kontekście zwycięstwa nad faszyzmem i nazizmem w 1945 roku.

Reklama

Takie zestawienie oburzyło wielu japońskich internautów, a rząd w Tokio ogłosił w poniedziałek, że kanałami dyplomatycznymi formalnie zażądał od Ukrainy usunięcia wizerunku cesarza. To nieodpowiednie i godne ubolewania – oświadczył zastępca głównego sekretarza rządu Yoshihiko Isozaki.

Isozaki zaznaczył, że wsparcie, jakiego Japonia udziela Ukrainie w obliczu rosyjskiej agresji, nie zmieni się. Japonia zaoferowała Ukrainie 300 mln dolarów pożyczek, przekazała jej zaopatrzenie, takie jak maski przeciwgazowe, a także przyłączyła się do międzynarodowych sankcji na Rosję.

Kim był cesarz Hirohito?

Hirohito, określany obecnie również jako cesarz epoki Showa, panował od 1926 roku do śmierci w 1989 roku. Po kapitulacji Japonii w 1945 roku pozostał cesarzem, ale narzucona krajowi pacyfistyczna konstytucja pozbawiła go statusu boskiego i określiła rolę cesarzy jako symboli narodu.