"Stalin doceniał Piłsudskiego". Prof. Mariusz Wołos o marszałku w sowieckich raportach [ROZMOWA DZIENNIK.PL]

| Aktualizacja:

"Marszałek był traktowany przez Sowietów z respektem, można powiedzieć, że nawet z pewną dozą strachu" - przyznaje w rozmowie z portalem dziennik.pl prof. Mariusz Wołos, historyk, badacz rosyjskich archiwów i autor książki "O Piłsudskim, Dmowskim i zamachu majowym".

wróć do artykułu
 • ~Adler
  (2013-05-16 19:10)
  Szanowny Panie "erg"! Stalin nie dlatego doceniał Piłsudskiego, bo uważał go za
  kumpla, tylko dlatego że Marszałek w 20-tym roku spuścił mu wp...! Hitler też go doceniał, bo pamiętał - co Piłsudski proponował w 1933, jak Adolf doszedł do władzy - Żabojadom i Angolom: przejechać się wspólnie z Polską po Niemczech, dopóki jeszcze nie odudowali armii! Chciałbym być w ten sposób doceniany - nawet przez bandytów! Niestety, Anglicy nie mieli wtedy armii poborowej, a tylko niewielką zawodową - a Francuzi mieli dość po I-szej wojnie jakiegokolwiek wojowania. W 1940 nie potrafili nawet obronić swego kraju, mimo że górowali technicznie i liczebnie nad Niemcami. Czemu? Bo im się po prostu nie chciało! W gazetach angielskich w 1940 zamieszczano wtedy taki dowcip: jak się nazywa 200 tys. ludzi z rękami podniesionymi do góry? Bohaterska armia francuska!
 • ~OMEN
  (2013-05-15 13:37)
  Taa... Kiedyś pewien "historyk" śmiał porównać Jaruzelskiego do Marszałka Piłsudskiego. A różnica jest o tyle prosta, co kolosalna. Niemcy Piłsudskiego szanowali, a sowieci się go Bali. Jaruzelskiego Niemcy olewali , a sowieci się nim PO-sługiwali. Jak młotkiem...
 • ~jula
  (2016-05-12 11:36)
  I pomyśleć ,że doszliśmy do sytuacji ,że z naszego "męża stanu"Jaosława świat się natrząsa !
 • ~Wolus
  (2016-05-12 13:56)
  Jeden i drugi był dyktatorem to doceniali się na wzajem
 • ~Polak z krwi i kości
  (2013-05-15 10:43)
  Przypominam wszystkim że MĄZ STANU jakim był niewątpliwie Piłsudski miał żonę Żydówkę .
  Dlaczego zniknął nagle ten temat:65. rocznica powstania państwa Izrael

  http://wiadomosci.dziennik.pl/historia/wydarzenia/galeria/427514,1,65-rocznica-powstania-panstwa-izrael-galeria-zdjec.html,1,6

  Kto tak bardzo chce aby Polacy byli skłóceni?Dlaczego podjudzające teksty są promowane a komentarze usuwane, te od uczciwych ludzi?
 • ~Zgredek
  (2013-05-15 10:11)
  Do ~obiektywny2013-05-15 09:10 A o tym to nie wiem /o ucieczce Piłsudskiego z pod Radzymina/. Wuj Alex i Dziadek nigdy tego nie poruszali. A obaj walczyli w latach 1918 i potem brali udział w wojnie bolszewickiej. Ciocia nawet obrączkę dała na uzbrojenie. Wuj Alex zawsze mówił o cudzie nad Wisłą - Rosjan było tak wielu, że wujek był pewien, że nas czapkami nakryją. Walczono do końca i modlono się o szybki zgon. A tu nagle Rosjanie znikli - nigdy mi nie uwierzył, że Budionny dał rozkaz wycofania się armii sowieckiej, z powodu ataku polskiej armii na tyłach armii bolszewickiej. I nawet książek na ten temat nie chciał czytać.
 • ~///
  (2013-05-15 11:02)
  To wielki człowiek chciał aby Polska była ży/dowska
 • ~Jerz
  (2013-05-15 11:00)
  Piłsudski ładne nazwisko ale szkoda że przybrane przez jego przodków.
  Rewoltę zawsze czynią przebierańcy którym nie w smak spokój w kraju, media tak jak i dzisiejsze promują samych swoich.
 • ~Zaski
  (2013-05-25 18:00)
  do treser drobiu

  draniu. te dwie wspaniale postacie teraz patrzac na tuskowa Polske dostaja ataku szalu, ze mozna az tak rozpieprzyc kraj bedac u wladzy i majac tyle srodkow finansowych do dyspozycji. Nie rozumiesz, kretynie co piszesz ani co mowisz wiec niejako ci wspolczuje.
 • ~Majster Wichajster
  (2016-05-12 20:31)
  Gratuluje autorowi tekstu tematu, dla tezy którego, nie ma ani potwierdzenia w tekście, ani tym bardziej w faktach. jeno plotki.
 • ~Osa nie żaden hipokryta
  (2013-05-15 12:50)
  Lewicowiec to coś takiego w stopniu rozwoju ewolucyjnego pomiędzy małpą, a człowiekiem. I żadne słowa bełkoczących socal / komuchów tego nie zmienią. Nie może być tolerancji dla ludzi, którzy chcą zawłaszczyć moja wolność, czy też położyć swoje łapska na moich pieniądzach i rozdać je nierobom.

  Taką hołotę traktować, w ten sam sposób jak to robił Augusto Pinochet. Każdy student historii dobrze wie jak się kończą rządy social komuchów. Karzą człowieka za pracę, za pomysłowość, za chęć do lepszego życia. Z takim robactwem won.

  Z każdym dniem staram się szerzyć idee wolnościowe, chcącemu nie dzieje się krzywda. Modlę się by los nam, trzeźwo myślącym ludziom pomógł, wyplenić te robactwo jakim jest obecny social-komunizm.
 • ~xyz
  (2016-05-12 10:54)
  Ja nie doceniam takiego wielkiego meza stanu jakim jest pan "przewodniczacy" Donald Tusk.
 • ~treser drobiu
  (2013-05-15 20:01)
  No i jakiego sąsiedztwa doczekał się tak wielki Polak, ofiary katastrofy lotniczej wraz z małżonką.
 • ~Nick
  (2014-05-08 10:44)
  nazwać endecji głównym partnerem politycznym Rosji.(cytat).
  Komentarz: udokumentowano przypadki otwartej współpracy członków i funkcjonariuszy ND-cji, w strukturach władzy komunistycznej w Polsce (od 1945 roku). Byli ND-cy byli (i pełnili) funkcję tzw. "inteligentnego nakrycia głowy" w tych strukturach, i odpowiadali "za ideowe formowanie kadr" "wiodącej siły narodu w drodze do komunizmu", oraz "zeświecczaniem i dezawuowaniem niemarksistowsko-leninowskich postaw społecznych" .
  N.B.: Młodsza generacja, wyrosła z tych środowisk, aktualnie aktywnie udziela się w działalności politycznej III Rz-plitej, w ramach funkcjonującej klasy politycznej. Nie planuje się ujawniania nazwisk tych osób.
 • ~Janusz
  (2013-05-15 11:33)
  Wypromowany przez swoich mocodawców litwak i nic więcej.
  Nie cierpiał Polaków i ich polskości, drażniła go.
  Pierwsza żona jakość dziwnie mu obumarła jak i ta u Stalina.
  Cwany chytry lis, nie dziwi mnie że służył obcym przeciwko Polsce może oprócz Niemców, Austriaków i Japończyków jeszcze innym służył i kiedyś to wyjdzie na jaw.
  Szkoda że generał Tadeusz Rozwadowski nie pogonił go z Polski po wygranej wojnie z bolszewikami, za co kilka lat później przypłacił życiem z innymi generałami.
 • ~JaS
  (2013-05-15 09:27)
  Ruski zawsze z respektem traktuje silnego przeciwnika a z pogardą pełzającego i przymilającego się cieniasa. Tylko cienias o tym nie wie lub co również wchodzi w grę, nie ma wyboru.
 • ~abc de
  (2016-05-12 20:19)
  Marszalek to doslownie swietlana postac na tle naszej czesto zdradzieckiej historii. Gdyby nie on ,pewnie Polska by przestala istniec tonac w wewnetrznych konfliktach.
 • ~DAV
  (2013-05-15 07:39)
  Sowieci chceli zlikwidować Pilsudskiego ??? Prawdziwa rewelacja w kontekście zamachu w Smolensku . Teraz wszelkiej masci niedowiarkom można pokazac zasade działania moskali i pokazac motywy zamachu na Kaczynskiego - ruscy się nic nie zmienili !!!
 • ~obiektywny
  (2013-05-15 09:10)
  gdy bolszewicy byli pod Radzyminem Piłsudski uciekł z frontu i powinien być postawiony przed sądem polowym.Mimo,że był dyletantem w zakresie wojskowosci wymyślił sobie nazwę marszałka co uznali przestraszeni decydenci polityczni.
  Zakłamywanie historii rozpoczęło się od udanego zamachu majowego.
 • ~taktotak
  (2016-05-12 11:23)
  A Putin Kaczyńskiego!

Może zainteresować Cię też:

 • Wojciech Pszoniak

  Pszoniak o akcji "Nie świruj. Idź na wybory": Jestem w szoku, nie chciałem nikogo urazić

 • Skoda Superb iV

  Nowa Skoda Superb iV już w produkcji. W Polsce pojedzie za darmo?

 • zus

  Emerytura obywatelska wkrada się do mainstreamu. Co dalej z ZUS?

Zobacz więcej