"Stalin doceniał Piłsudskiego". Prof. Mariusz Wołos o marszałku w sowieckich raportach [ROZMOWA DZIENNIK.PL]

| Aktualizacja:

"Marszałek był traktowany przez Sowietów z respektem, można powiedzieć, że nawet z pewną dozą strachu" - przyznaje w rozmowie z portalem dziennik.pl prof. Mariusz Wołos, historyk, badacz rosyjskich archiwów i autor książki "O Piłsudskim, Dmowskim i zamachu majowym".

wróć do artykułu
  • ~Adler
    (2013-05-16 19:10)
    Szanowny Panie "erg"! Stalin nie dlatego doceniał Piłsudskiego, bo uważał go za
    kumpla, tylko dlatego że Marszałek w 20-tym roku spuścił mu wp...! Hitler też go doceniał, bo pamiętał - co Piłsudski proponował w 1933, jak Adolf doszedł do władzy - Żabojadom i Angolom: przejechać się wspólnie z Polską po Niemczech, dopóki jeszcze nie odudowali armii! Chciałbym być w ten sposób doceniany - nawet przez bandytów! Niestety, Anglicy nie mieli wtedy armii poborowej, a tylko niewielką zawodową - a Francuzi mieli dość po I-szej wojnie jakiegokolwiek wojowania. W 1940 nie potrafili nawet obronić swego kraju, mimo że górowali technicznie i liczebnie nad Niemcami. Czemu? Bo im się po prostu nie chciało! W gazetach angielskich w 1940 zamieszczano wtedy taki dowcip: jak się nazywa 200 tys. ludzi z rękami podniesionymi do góry? Bohaterska armia francuska!
  • ~OMEN
    (2013-05-15 13:37)
    Taa... Kiedyś pewien "historyk" śmiał porównać Jaruzelskiego do Marszałka Piłsudskiego. A różnica jest o tyle prosta, co kolosalna. Niemcy Piłsudskiego szanowali, a sowieci się go Bali. Jaruzelskiego Niemcy olewali , a sowieci się nim PO-sługiwali. Jak młotkiem...
  • ~jula
    (2016-05-12 11:36)
    I pomyśleć ,że doszliśmy do sytuacji ,że z naszego "męża stanu"Jaosława świat się natrząsa !
  • ~Wolus
    (2016-05-12 13:56)
    Jeden i drugi był dyktatorem to doceniali się na wzajem
  • ~Polak z krwi i kości
    (2013-05-15 10:43)
    Przypominam wszystkim że MĄZ STANU jakim był niewątpliwie Piłsudski miał żonę Żydówkę .
    Dlaczego zniknął nagle ten temat:65. rocznica powstania państwa Izrael

    http://wiadomosci.dziennik.pl/historia/wydarzenia/galeria/427514,1,65-rocznica-powstania-panstwa-izrael-galeria-zdjec.html,1,6

    Kto tak bardzo chce aby Polacy byli skłóceni?Dlaczego podjudzające teksty są promowane a komentarze usuwane, te od uczciwych ludzi?
  • ~Zgredek
    (2013-05-15 10:11)
    Do ~obiektywny2013-05-15 09:10 A o tym to nie wiem /o ucieczce Piłsudskiego z pod Radzymina/. Wuj Alex i Dziadek nigdy tego nie poruszali. A obaj walczyli w latach 1918 i potem brali udział w wojnie bolszewickiej. Ciocia nawet obrączkę dała na uzbrojenie. Wuj Alex zawsze mówił o cudzie nad Wisłą - Rosjan było tak wielu, że wujek był pewien, że nas czapkami nakryją. Walczono do końca i modlono się o szybki zgon. A tu nagle Rosjanie znikli - nigdy mi nie uwierzył, że Budionny dał rozkaz wycofania się armii sowieckiej, z powodu ataku polskiej armii na tyłach armii bolszewickiej. I nawet książek na ten temat nie chciał czytać.
  • ~///
    (2013-05-15 11:02)
    To wielki człowiek chciał aby Polska była ży/dowska
  • ~Jerz
    (2013-05-15 11:00)
    Piłsudski ładne nazwisko ale szkoda że przybrane przez jego przodków.
    Rewoltę zawsze czynią przebierańcy którym nie w smak spokój w kraju, media tak jak i dzisiejsze promują samych swoich.
  • ~Zaski
    (2013-05-25 18:00)
    do treser drobiu

    draniu. te dwie wspaniale postacie teraz patrzac na tuskowa Polske dostaja ataku szalu, ze mozna az tak rozpieprzyc kraj bedac u wladzy i majac tyle srodkow finansowych do dyspozycji. Nie rozumiesz, kretynie co piszesz ani co mowisz wiec niejako ci wspolczuje.
  • ~Majster Wichajster
    (2016-05-12 20:31)
    Gratuluje autorowi tekstu tematu, dla tezy którego, nie ma ani potwierdzenia w tekście, ani tym bardziej w faktach. jeno plotki.
  • ~Osa nie żaden hipokryta
    (2013-05-15 12:50)
    Lewicowiec to coś takiego w stopniu rozwoju ewolucyjnego pomiędzy małpą, a człowiekiem. I żadne słowa bełkoczących socal / komuchów tego nie zmienią. Nie może być tolerancji dla ludzi, którzy chcą zawłaszczyć moja wolność, czy też położyć swoje łapska na moich pieniądzach i rozdać je nierobom.

    Taką hołotę traktować, w ten sam sposób jak to robił Augusto Pinochet. Każdy student historii dobrze wie jak się kończą rządy social komuchów. Karzą człowieka za pracę, za pomysłowość, za chęć do lepszego życia. Z takim robactwem won.

    Z każdym dniem staram się szerzyć idee wolnościowe, chcącemu nie dzieje się krzywda. Modlę się by los nam, trzeźwo myślącym ludziom pomógł, wyplenić te robactwo jakim jest obecny social-komunizm.
  • ~xyz
    (2016-05-12 10:54)
    Ja nie doceniam takiego wielkiego meza stanu jakim jest pan "przewodniczacy" Donald Tusk.
  • ~treser drobiu
    (2013-05-15 20:01)
    No i jakiego sąsiedztwa doczekał się tak wielki Polak, ofiary katastrofy lotniczej wraz z małżonką.
  • ~Nick
    (2014-05-08 10:44)
    nazwać endecji głównym partnerem politycznym Rosji.(cytat).
    Komentarz: udokumentowano przypadki otwartej współpracy członków i funkcjonariuszy ND-cji, w strukturach władzy komunistycznej w Polsce (od 1945 roku). Byli ND-cy byli (i pełnili) funkcję tzw. "inteligentnego nakrycia głowy" w tych strukturach, i odpowiadali "za ideowe formowanie kadr" "wiodącej siły narodu w drodze do komunizmu", oraz "zeświecczaniem i dezawuowaniem niemarksistowsko-leninowskich postaw społecznych" .
    N.B.: Młodsza generacja, wyrosła z tych środowisk, aktualnie aktywnie udziela się w działalności politycznej III Rz-plitej, w ramach funkcjonującej klasy politycznej. Nie planuje się ujawniania nazwisk tych osób.
  • ~Janusz
    (2013-05-15 11:33)
    Wypromowany przez swoich mocodawców litwak i nic więcej.
    Nie cierpiał Polaków i ich polskości, drażniła go.
    Pierwsza żona jakość dziwnie mu obumarła jak i ta u Stalina.
    Cwany chytry lis, nie dziwi mnie że służył obcym przeciwko Polsce może oprócz Niemców, Austriaków i Japończyków jeszcze innym służył i kiedyś to wyjdzie na jaw.
    Szkoda że generał Tadeusz Rozwadowski nie pogonił go z Polski po wygranej wojnie z bolszewikami, za co kilka lat później przypłacił życiem z innymi generałami.
  • ~JaS
    (2013-05-15 09:27)
    Ruski zawsze z respektem traktuje silnego przeciwnika a z pogardą pełzającego i przymilającego się cieniasa. Tylko cienias o tym nie wie lub co również wchodzi w grę, nie ma wyboru.
  • ~abc de
    (2016-05-12 20:19)
    Marszalek to doslownie swietlana postac na tle naszej czesto zdradzieckiej historii. Gdyby nie on ,pewnie Polska by przestala istniec tonac w wewnetrznych konfliktach.
  • ~DAV
    (2013-05-15 07:39)
    Sowieci chceli zlikwidować Pilsudskiego ??? Prawdziwa rewelacja w kontekście zamachu w Smolensku . Teraz wszelkiej masci niedowiarkom można pokazac zasade działania moskali i pokazac motywy zamachu na Kaczynskiego - ruscy się nic nie zmienili !!!
  • ~obiektywny
    (2013-05-15 09:10)
    gdy bolszewicy byli pod Radzyminem Piłsudski uciekł z frontu i powinien być postawiony przed sądem polowym.Mimo,że był dyletantem w zakresie wojskowosci wymyślił sobie nazwę marszałka co uznali przestraszeni decydenci polityczni.
    Zakłamywanie historii rozpoczęło się od udanego zamachu majowego.
  • ~taktotak
    (2016-05-12 11:23)
    A Putin Kaczyńskiego!

Może zainteresować Cię też:

  • Wojciech Pszoniak

    Pszoniak o akcji "Nie świruj. Idź na wybory": Jestem w szoku, nie chciałem nikogo urazić

  • Skoda Superb iV

    Nowa Skoda Superb iV już w produkcji. W Polsce pojedzie za darmo?

  • zus

    Emerytura obywatelska wkrada się do mainstreamu. Co dalej z ZUS?

Zobacz więcej