Mówią o nim, że jest legendą wywiadu z czasów PRL. To nie kto inny jak Marian Zacharski przeprowadził akcję w USA, która do dziś przyprawia Amerykanów o ból głowy. Zacharski przy pomocy Williama Bella wykradł m.in. dokumentację techniczną rakiet Hawk, dane dotyczące samolotów Stealth, strategicznego bombowca B-1, myśliwca F-15 czy sonarów do atomowych łodzi podwodnych.

Reklama

Po dekonspiracji i wpadce w 1981 roku został skazany na dożywocie i trafił do więzienia w USA. Dzięki wymianie szpiegów cztery lata później trafił do Polski.

W latach 90. został pozytywnie zweryfikowany i rozpoczął pracę w UOP. Wokół oficera przez cały czas było gorąco. Jego mianowanie na Dyrektora Zarządu Wywiadu UOP zostało podobno oprotestowane przez Amerykanów, którzy nie mogli mu darować tego, co zrobił w latach 80.

Po kilku dniach Zacharski podał się do dymisji, ale został doradcą szefa UOP Gromosława Czempińskiego. W 1995 roku płk. Zacharski został wysłany z tajną misją na Majorkę. Tam miał zwerbować rosyjskiego funkcjonariusza wywiadu płk. Władimira Ałganowa, który miał być zamieszany w głośną wówczas sprawę Olina. Operacja się nie udała, ale ówczesny prezydent Lech Wałęsa mianował Zacharskiego generałem.

Po zmianie rządów w Polsce Zacharski został usunięty z UOP i zmuszony do wyjazdu z kraju. Na emigracji stał się pisarzem. Jego pierwsza książka "Nazywam się Zacharski. Marian Zacharski", w której opisywał kulisy swojej pracy w USA, szybko stała się w Polsce bestsellerem.

Podobnie zresztą jak druga pt. "Rosyjska ruletka", w której stwierdza m.in., że został zmuszony do wyjazdu z Polski przez polityków SLD, bo wykrył, iż Józef Oleksy był rosyjskim szpiegiem. Późniejsze oficjalne dochodzenie tego nie potwierdziło.

Potem na księgarskich półkach pojawił się "Rotmistrz" opisujący historię asa wywiadu II RP Jerzego Sosnowskiego.

Media
Reklama

Teraz, po wielu latach, Marian Zacharski zjawi się ponownie w Polsce. Będzie promował w kilku polskich miastach swoje dwie najnowsze książki: "Operacja Reichswehra. Kulisy wywiadu II RP" oraz "Dama z pieskiem. Kulisy wywiadu II RP".

Media

Jeśli chodzi o pana Mariana Zacharskiego, to jest już czwarta i piąta książka, którą u wydaje. Przy poprzednich książkach było bardzo ciężko nakłonić go do przyjazdu do Polski, ale tym razem udało się go wreszcie przekonać i po parunastu latach wreszcie przyjeżdża - mówi dziennikowi.pl Adam Zysk z wydawnictwa Zysk i Sk-a.

Swoją wizytę w Polsce Zacharski zacznie w najbliższy wtorek od Poznania. Potem będzie Warszawa, Kraków i Gdańsk.

Są już plany kolejnych książek. Jest parę pomysłów, które idą bardziej w stronę historii polskiego wywiadu - zdradza Adam Zysk.