Jak wybielał się Czesław Kiszczak? "Starałem się popełniać jak najmniej niegodziwości" [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
1
W 1989 roku próbował utworzyć rząd, co skończyło się niepowodzeniem. Wcześniej, od 1981 do 1989 roku był ministrem spraw wewnętrznych, a w 1989 roku wicepremierem w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.
Jako najbliższy współpracownik generała Wojciecha Jaruzelskiego przygotowywał w 1981 roku stan wojenny. Odpowiadał za wojskową część przedsięwzięcia, między innymi za zabezpieczenia zakładów i fabryk oraz za aresztowania i internowania członków opozycji...
Polska Agencja Prasowa / Marek Langda
2
Tak w wywiadzie udziel "Gazecie Wyborczej" w 2001 roku oceniał przebieg stanu wojennego:
"15 ofiar śmiertelnych. (...) Każda straszliwa, ale tylko 15. Słusznie stawia się nam zarzut, żeśmy internowali około 10 tysięcy osób. Ale nie wiem, czy panie wiedzą, jak to wyglądało przed wojną. Ja sobie tutaj wynotowałem liczby. W Polsce w 1935 roku było 16 tysięcy więźniów politycznych, większość osadzona nakazem administracyjnym w Berezie Kartuskiej. W 1926 roku było 6 tysięcy więźniów politycznych, trzy lata później 8,7 tysiąca. A w roku 1937 – kiedy w Polsce nie było poważniejszych zagrożeń, po podpisaniu paktu o nieagresji i z Niemcami, i z ZSRR – za zbrodnie stanu osądzono 2945 osób, za stawianie oporu władzy – 11 381, za znieważenie władzy lub urzędu – 13 683, za udział w zbiegowiskach i rozruchach – 1740. Daje to razem prawie 30 tysięcy więźniów politycznych"
Polska Agencja Prasowa / Jan Morek
3
Na czele wywiadu wojskowego PRL stanął w 1972 roku. Wtedy to został Szefem Zarządu II Sztabu Generalnego Ludowego Wojska Polskiego. Na swoim stanowisku sprawdzał się tak dobrze, że w 1978 roku został mianowany zastępcą Szefa Sztabu Generalnego, a w następnym roku stanął na czele kontrwywiadu wojskowego, czyli Wojskowej Służby Wewnętrznej.
"Tej Polsce służyłem najlepiej, jak umiałem" - przekonywał po latach...
Polska Agencja Prasowa / Tadeusz Zagodziski
4
Uczestniczył w rozmowach z opozycją w czasie obrad Okrągłego Stołu. Udało mu się wówczas zabezpieczyć siebie i swoich kolegów z odchodzącego komunistycznego establishmentu. Wszedł nawet do rządu Tadeusza Mazowieckiego, zostając wicepremierem.
Tak w wywiadzie udzielonym "Dziennikowi Gazecie Prawnej" w 2009 roku Czesław Kiszczak wspominał spotkanie z braćmi Kaczyńskimi podczas obrad Okrągłego Stołu:
"Brał udział w negocjacjach w Magdalence, które poprzedziły Okrągły Stół" - wspominał Lecha Kaczyńskiego. "Zabierał głos rzadko, ale konkretnie. Mówił prawniczym i wypranym z emocji językiem. Już w trakcie obrad Okrągłego Stołu obecny prezydent przedstawił mi brata. Muszę powiedzieć, że zaimponował mi bystrym umysłem. Wyskoczył do mnie z żartobliwymi pretensjami: >>Panie generale, pan internował brata, a mnie nie. Teraz brat chodzi z nożyczkami i obcina kupony, robi wielką politykę, a ja nie mam czym się pochwalić
Polska Agencja Prasowa / Damazy Kwiatkowski
5 "Po tragedii na Wybrzeżu groziło nam rozlanie się walk na cały kraj" - wspominał Czesław Kiszczak w wywiadzie udzielonym "Dziennikowi Gazecie Prawnej" w 2009 roku. "Mogły być tysiące ofiar. Konieczne okazało się odsunięcie kluczowych postaci od władzy. Byłem pierwszym oficerem, który te zmiany proponował i przygotował. Działania polityczne okazały się skuteczne, ówczesne kierownictwo odeszło od władzy. Niedługo potem generał Jaruzelski zaprosił mnie, mało znanego pułkownika, wraz z rodziną na urlop w Zakopanem. Tam powiedział: >>Czesławie, gdyby to się nam nie powiodło, to stracilibyśmy nie tylko epolety, ale i głowy
Polska Agencja Prasowa / Maciej Billewicz
6
"Lata, w których szefowałem MSW, to najjaśniejszy okres w stosunkach państwo - Kościół" - przekonywał generał w wywiadzie udzielonym "Dziennikowi Gazecie Prawnej" w 2009 roku. "Za moich czasów żaden ksiądz nie został aresztowany, zatrzymany lub rewidowany z wyjątkiem księdza Zycha zamieszanego w zabójstwo sierżanta Karosa. Zobaczcie, ilu księży aresztowano w ostatnim 20-leciu" - wybielał swoje zasługi w walce z Kościołem i opozycją. I dodawał:
"Przez całe lata 80. prowadziłem dialog z hierarchami. To są fakty, które potwierdzają historycy i strona kościelna. Opisuje to Peter Raina i ks. bp Alojzy Orszulik. Rozmowy rozpocząłem 14 lub 15 grudnia 1981 roku z kardynałem Franciszkiem Macharskim. Wszystkie postulaty Kościoła załatwiłem pozytywnie. Zaproponowałem przywrócenie stosunków Polska - Watykan, państwo - Kościół, a później dopuszczenie opozycji do współrządzenia krajem".
Polska Agencja Prasowa / Maciej Billewicz
7
"Tak, to zrobili moi podwładni" - odpowiedział Czesław Kiszczak w wywiadzie udzielonym "Dziennikowi Gazecie Prawnej" w 2009 roku na pytanie, czy czuje się odpowiedzialny za śmierć górników w kopalni "Wujek". "Choć nie wydawałem rozkazu, a o tragedii dowiedziałem się po fakcie. Jest rzeczą potwierdzoną sądownie, że nikomu nie dałem zgody na użycie broni w rejonie Wujka. Poleciłem przerwać akcję i wycofać milicję oraz wojsko poza obręb kopalni. Broń została użyta w obronie własnej w oparciu o przepisy z 1955 roku".
26 grudnia 2011 roku Sąd Okręgowy w Warszawie w czwartym procesie uniewinnił generała Kiszczaka od zarzutu przyczynienia się do śmierci 9 górników z kopalni "Wujek"...
Polska Agencja Prasowa / Tomasz Gzell
8 Blisko przyjaźnił się z generałem Wojciechem Jaruzelskim. Jeszcze w latach 70. spędzali ze sobą rodzinne wczasy. Kiszczak często służył Jaruzelskiemu radą, a Jaruzelski dbał o rozwój kariery partyjno-wojskowej Kiszczaka. Obaj wspólnie przygotowali główne założenia wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku. Kiszczak wszedł do Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON), w której odpowiadał za aparat represji skierowany przeciwko opozycji...
Polska Agencja Prasowa / Tadeusz Zagodziski
9
Generał został prawomocnie skazany jedynie za wprowadzenie stanu wojennego, czyli za "udział w związku przestępczym o charakterze zbrojnym". Usłyszał wyrok dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat. Generał odwoływał się do sądu wyższej instancji, jednocześnie argumentując, że nie może uczestniczyć w procesie z uwagi na zły stan zdrowia.
Sąd apelacyjny uznał jednak, że były szef MSW może uczestniczyć w procesie, a w czerwcu 2015 roku oddalił jego apelację, przez co wyrok za wprowadzenie stanu wojennego uprawomocnił się.
Czesław Kiszczak nie doczekał końca wyroku. Zmarł 5 listopada 2015 roku...
Polska Agencja Prasowa / Tomasz Gzell
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję